27 Ağustosta Mars Çıplak Gözle Görülebilecek

27 Ağustosta Mars Çıplak Gözle Görülebilecek

Cumartesi, 28 Ağustos 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

27 ağustos 2010 cuma günü çıplak gözle yani teleskopsuz sadece gözlerimizle Marsın dünyaya yakın olduğunu görebileceğiz.

Gece 00.30′da gökyüzüne bakanlar, ömürlerinde ilk ve tek olacak bir fırsatı yakalayarak Mars’ı görebilecek. Gezegen, Dünya’nın ikinci uydusu gibi görünecek. Mars’ın dünyaya bu kadar yakın gececeği bir sonraki tarih ise 2287

Dünya’yla Mars, 60 bin yıl aradan sonra yine ‘çok yakın’ olacak. 27 Ağustos’ta Mars, hem Dünya hem de Güneş’e en yakın konumunda olacak. Bu nedenle gezegen, Ay’dan sonra en parlak gökcismi olarak göz kamaştıracak. 27 Ağustos’ta Dünya’yla Mars’ın uzaklığı 55 milyon 758 bin km. olacak. Aynı gün Dünya, Venüs’e 260, Jüpiter’e 955 milyon km. uzaklıkta olacak. Mars ile Dünya arasındaki yakınlaşmaların son yıllardaki ortalaması 78 milyon kilometreydi.

EN SON MÖ 57 BİN 617 YILINDA YAKLAŞTI

Mars, Dünya’ya en son MÖ 57 bin 617 yılında bu kadar yaklaşmıştı. Uzmanların verdiği bilgiye göre gökyüzünde, saat 21.00 sularında güneydoğu yönünde ortaya çıkan ve gece boyunca dikkati çekecek kadar parlayan turuncu renkli bir ‘yıldız’ bulunuyor. Bu aslında yıldız değil, Mars. Kova Takımyıldızı’ndaki gezegen, 27-28 Ağustos gecesi, son buzul çağından bu yana Dünya’ya en yakın geçişini yapacak. Mars, 27 Ağustos’ta Dünya’ya olduğu kadar Güneş’e de en yakın konumuna gelecek. Mars, o gece gökyüzünde Ay’dan sonra en parlak gökcismi olarak göz kamaştıracak. Bilim insanları Mars’ın Dünya’dan bakılınca iki kat daha büyük ve altı kat daha parlak gözükeceğini açıkladı. İyi bir teleskopa sahip olanların Mars’ın Dünya’ya yakın geçişini izleyebileceği belirtildi. Bu arada, Türkiye’deki en büyük teleskopun bulunduğu TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, ‘Gözlem Şenliği’ kapsamında da katılımcıların Mars’ı yakından görme imkânı elde edeceğini söyledi. Gölbaşı, “Bir teleskop ya da el dürbünü yardımıyla gökyüzünün doğu ufkuna saat 21.00 sıralarında bakıldığında kırmızı renkte gayet güzel Mars gezegeni görülebilecek” diye konuştu.

Bakteriler Uzay’da 553 gün yaşadı

İngiltere’nin güney sahillerinden alınan bakteriler Uzay’da oksijensiz olarak tam 553 gün yaşadılar. Bilim insanları UluslararasıUzayİstasyonu’nun dışına bırakılan bakteriler dünya atmosferinin dışında yaşamayı başardılar. Dünyaya geri getirilen bakteriler üzerinde şu anda Milton Kynes Üniversitesi laboratuvarında araştırma yapılıyor. Doktor Karen Olsson-Francis, bakterilerin hala büyümeye devam ettiklerini söyledi. Doktor Francis, bakterilerle ilgili yapılan çalışmanın Uzay’da astronotlar için yaşam koşullarını kolaylaştırma açısından önemli olduğunu belirtti.

Mars’ı bir daha böyle göremeyiz

27 Ağustos saat 00.30′da Mars, Dünya’ya ve Güneş’e en yakın konumda olacak. Ay’dan sonra en parlak o görünecek. Mars gezegeni, ancak 276 yıl sonra Dünya’nın bu kadar yakınına gelecekTüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat