Abdullah Uçmak Kimdir Hayatı Biyografisi

Abdullah Uçmak Kimdir

Çarşamba, 16 Şubat 2011 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Abdullah Uçmak Kimdir ve Abdullah Uçmak hakkında detaylı bilgiler ;
İbrahim Tatlıses’i Abdullah Uçmak mı vurdu?
Şişli’de uğradığı saldırı sonucu kafasından yaralanan İbrahim Tatlıses’e suikaat iddiasıyla soruşturma başlatan emniyet olayla ilgili olduğunu düşündüğü 15 kişiyi gözaltına aldı.

Çete lideri ve mafya olarak tanınan Abdullah Uçmak, Osmaniye Kadirli’de küçük çapta suç örgütleri kurarak tanındı.

Kardeşleriyle birlikte Kadirli’de adam dövmek ve haraç almak gibi suçlara adı karışan Uçmak, burada tutunamayınca yine ailesiyle İstanbul’a göç etti.

İstanbul’da da suç faaliyetlerini sürdüren Abdullah Uçmak, 20 gün önce cezaevinden çıktı.

2004 yılında çıktığı mahkemede İbrahim Tatlıses’i öldüreceği iddiasıyla yargılanan Abdullah Uçmak ve adamları duruşmada İbrahim Tatlıses’le aralarında yıllardır husumet olduğunu söylerken ünlü sanatçıya suikast hazırlığında olduğunu dogruladılar.

Uçmak, kendisini “Amacım İbrahim Tatlıses’i korkutmaktı. Ben yapmasaydım o beni vuracaktı” diye savundu.

Uçmak 90′lı yılların sonlarında Hasan Bora’nın azmettirdiği iddia edilen olayda bacağından vurulmuştu.

İŞTE ABDULLAH UÇMAK’IN UĞUR DÜNDAR’LA YAPTIĞI RÖPORTAJ

İbrahim Tatlıses’e suikast düzenlediği gerekçesiyle bu akşam 20 adamıyla gözaltına alınan Abdullah Uçmak 23 Ocak 1998′de Arena programında yapılan ropörtajda şok açıklamalarda bulunmuştu. Tatlıses’de yine aynı programda yapılan bir ropörtajda İddialara yanıt vermişti.

İşte Abdullah Uçmak ve İbrahim Tatlıses’le yapılan o ropörtajdan satır başları:

Muhabir: Tatlıses’e yapılan saldırıyı siz mi azmettirdiniz?

Uçmak: Olaydan haberim yok, ben Adana’daydım. Olayı yapanlar benim arkadaşlarım. Bu olayı gerçekleştirmeleri lazımdı. Belki de o olayda ölebilirdi. Yanında masum kişiler olduğu için arkadaşlarım o olayı sonuçlandırmamıştı. O iki arkadaşımızın kanını akıttı. Onun da kanının akması gerekir. Çıkıp televizyonda şov yaptı, ‘Ben vurdurdum’ diye. Bunların Hasan Bora ile aralarında husumet varmış. İftar zamanı Bora’nın yanına gitmiştim iftarı açmak için. İftara zaman kalmadan aşağıdan silah sesleri geldi. Aşağıya indiğimizde 4 adam silahlı şekilde ortalığa ateş ediyordu ve arkadaşlarımızı vurmuşlardı.

Muhabir:Bu saldırılar daha nereye kadar sürecek?
Uçmak: Onu Allah bilir, ta ki İbrahim Tatlıses’in kanı akana kadar. Onun ölüp olmayacağını Allah bilir. Sebepsiz yere iki adamı vurdurdu. Husumet varsa Hasan Bora’yı vur, ne diye masum insanları vurdururuyorsun. Sonra televizyonda çıyıor benim yeğenlerim var falan, herkesin kendine göre çevresi var.

Ben arkadaşlara sordum neden vurmadınız diye? Onlar da “Abi yanında bayan vardı vurmadık o nedenle sadece uyarı amaçlı ateş açtık” dediler.

Muhabir:Son nokta nerede olacak?
Uçmak: Bilmiyorum artık nerede olacak.
Tatlıses’in de etrafında silahlı adamlar var ne olacak?
İlk kanı kendileri akıttı ben kendisini tanımam. Biz kendisini sanatçı olarak biliriz. En azından bizden özür dileyebilirdi. Ama o televizyonlara çıkıp hava yaptı.

Muhabir: Neden sürekli silahlı geziyorsunuz? Benim bildiğim kadarıyla lakabınız Adanalı Apo neden böyle diyorlar size?
Uçmak: Muhakkaki başarılı olduğumuz bir yön var ki bize böyle lakap koymuşlar.
25 adrese baskın yapıldı.. Abdullah Uçmak dahil 15 kişi gözaltına alındı..
Abdullah Uçmak, daha önceki yıllarda da İbrahim Tatlıses’in otomobilini kurşunladığı ve ünlü sanatçıdan tehditle haraç istediği gerekçesiyle defalarca gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Abdullah Uçmak’ın adı, 1998 yılında ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in içinde bulunduğu otomobilin pompalı tüfekle kurşunlanmasıyla gündeme gelmişti.

İbrahim Tatlıses’in aracının kurşunlanması ve organizatör Hasan Bora’nın silahla yaralanması olaylarının azmettiricisi olduğu iddiasıyla aranan Abdullah Uçmak, gözaltına alındıktan sonra 20 yıl hapis cezası talebi ile yargılanmıştı.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’i vuran kişileri yakalamak için başlatılan soruşturma devam ediyor. Polis şu ana dek 100 kişi ile görüştü. Saldırganlarından kullandığı gri renkli Fiat Linea marka otomobil ise her yerde aranıyor.

İstanbul Emniyeti’nde Tatlıses’in vurulduğunun duyulmasının ardından adeta “alarm” verildi. Tatlıses’in tedavisi sırasında polis sanatçının yanında bulundu. Vurulduktan sonra ilk tedavisi sırasında başı sarılı bulunan Tatlıses’in ameliyata alınmadan önce gözlerinin açık olduğu ancak hiç konuşmadığı öğrenildi. Polis saldıranlarla ilgili bir şey söyleme ihtimaline karşılık ameliyata alınana kadar Tatlıses’in yanından ayrılmadı.

Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili yaptıkları soruşturmada Tatlıses’in yaptığı İbo Show programlarını kaçırmayan ve sanatçının hayranı olan bir kişinin saldırı anına tanık olduğunu tespit etti. Güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan görgü tanığı saldırganların otomobilden inmeden arka pencereden ateş ettiğini söyledi. Tanık, “Yoğun bir şekilde silah sesi duydum. İbrahim Tatlıses’in içinde bulunduğu otomobil isabet aldı. Tatlıses’in şoförü bir an durakladıktan sonra gaza bastı. Saldırganların aracı ise hızla kaçtı” dedi.

Olay yerindeki araştırmalarını derinleştiren polis, çevredeki tüm şirketlerde bulunan güvenlik kamera görüntülerini topladı. Olayın meydana geldiği 00.16’dan önce ve sonrasında tüm Mobese kameraları da incelemeye alındı. Polis saldırı anının güvenlik kamera görüntülerinden saniye saniye kaydedildiğini ancak karanlık olması nedeniyle saldırganlara ait aracın plakasının görülmediğini tespit etti. Görüntülerde park halinde bekleyen saldırganlara ait aracın Tatlıses’in otomobilinin hareket etmesi üzerine hafif şekilde hareketlendiği ve arka penceresinden ateş edildiği görüldü. Polis yetkilileri, olayla ilgili planlı bir şekilde çalışma başlatıldığını, olayın PKK tarafından yapılmış olabileceği ihtimalinin de aralarında bulunduğu her ihtimalin değerlendirildiğini söyledi.

‘Sollarken ateş edildi’

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, saldırıda Kalaşnikof kullanılmasının “terör saldırısı” algısına sebebiyet verebileceğini belirterek, “Sırf silahın mahiyetinden dolayı ‘Şu yapmıştır, şunları yapmıştır’ dememiz söz konusu olamaz” dedi. Mutlu, “Saldırının bir araçtan saldırı olduğu şu anda net. Arkadan gelen bir aracın sollama yaparak yanından geçerken ateş edildiğini biliyoruz. Kullanmış oldukları araca isabet eden 4 mermi var. 11 el ateş ediliyor” dedi. Mutlu, saldırıda, biri araç kullanan diğeri silahla ateş eden iki kişi olduğunu ve kullandıkları araç markasının net şekilde bilindiğini söyledi.
Mutlu, “Tatlıses’in tehdit alıp almadığına” yönelik olarak da, “Bize, emniyete bir tehdit aldığı, kendisinin tehdide maruz kaldığı yönünde intikal ettirilmiş herhangi bir bilgi ve koruma talebi de yok” dedi.

‘Olur mu ya dedi’ iddiası

Savaş Ay olay sonrası İbrahim Tatlıses’in yayın ekibinden bir tanıkla konuştuğunu belirtti ve Ay şunları söyledi: “Görgü tanığı dedi ki; “Her yer kan içinde kalmıştı. İbrahim Beyin bilinci açıktı. Kesik kesik ‘Olur mu yaaa? Olur mu hiç?’ diye art arda tekrarlıyordu.” Bu arada Seda Sayan dün sabah ekrana gelen programında Tatlıses’in büyük oğlu Ahmet Tatlı’ya ameliyata alınırken “Kim?” diye sorduğunu açıkladı.

Tatlıses’i telefonla tehdit etmişler

İbrahim Tatlıses’in, şirketlerine gelen 3 “ölüm tehdidi” telefonu üzerine, 1 Kasım 2010’da Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verdiği ortaya çıktı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na avukatı aracılığı ile dilekçe gönderen İbrahim Tatlıses, 7 ay içinde Tatlıses Turizm ve Tatlıses Tv şirketlerine telefon eden ve kimliğini açıklamayan bir kişinin kendisini ölümle tehdit ettiğini söylediği belirlendi. Dilekçede, arayanların kim ya da kimler olduğunu bilmediğini söylediği belirtildi. Savcılığın dilekçenin ardından işlem başlattığı ancak yapılan çalışmalarda tehdit eden kişilere ulaşmadığı öğrenildi.

OLAYLARIN ADAMI TATLISES

- 1981’de İzmir Fuarı’nda polise hakaretten tutuklandı.
- 1990’da kokain operasyonunda adı geçiyordu. 1994’te beraat etti.
- 1990’ın başında yapımcı Şehmuz İlgin’le kaset yüzünden ihtilafa düştü. Etiler’deki villası kundaklandı.
- 1990’da Maksim Gazinosu’nda sahnedeyken bacağından vuruldu.
- 1991 seçimlerinde Şanlıurfa’dan bağımsız aday oldu. Seçim kampanyasını silahıyla havaya 5 el ateş açarak başlattı, TBMM’ye giremedi.
- 8 Nisan 1995’te Hasan Heybetli’nin yeğeninin sünnet düğününde “meskûn mahalde ateş açmaktan gözaltına alındı.
- 1996’da Şanlıurfa’da tartıştığı Ahmet Toptan’ı yeğeni Fevzi Tatlı öldürdü.
- 22 Ağustos 1998’de Tatlıses’in otomobilini kurşunlayan Hasan Bora’nın adamı Abdullah Uçmak, kurşunlanarak yaralandı.
- Eski menajeri Hasan Bora’nınmüzik şirketi Tatlıses’in oğlu Ahmet Tatlı ve adamları tarafından basıldı.
- 6 Ekim 2000’de şoförünün kullandığı otomobilde ruhsatsız iki tabanca nedeniyle kelepçelenip gözaltına alındı.
- Kasım 2000’de emekli pilot Nusret Ertürk’ü tehdit ettiği iddiasıyla Savcılığa ifade verdi.
- Eski sevgilisi Derya Tuna, 14 Ekim 2002’de provadan çıkışta sol bacağından vuruldu.
- Ünlü oryantal Asena, 06 Ocak 2003’te, silahlı saldırıya uğramıştı. ‘İbo Show’ adlı programın çekimlerine katılmak üzere Seyrantepe’deki stüdyolara giden Asena, arabasından inerken, kimliği belirsiz bir kişi tarafından bacağından vurulmuştu.

Tatlıses saldırısını tüm dünya duyurdu

Tatlıses’e düzenlenen saldırıyı tüm yabancı ajanslar ve gazeteler yer verdi. CNN ise olayı Avrupa sayfasının manşetine taşıdı. Tatlıses’in ‘İmparator’ olarak tanındığını söyleyen CNN, “Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık” sözleri ile hatırlandığına yer verdi. Haber ajansları Reuters ve AP de olayı abonelerine duyururken, AFP Tatlıses’in “Türk Pavarotti” ve “İmparator” lakaplarıyla anıldığını ve Ortadoğu’da da iyi tanındığını vurguladı.

‘Sahne hayatı bitti’

Yaşananlara tanıklık eden Beyaz TV İstanbul Temsilcisi Sedat Yazıcıoğlu, “Tatlıses’in kardeşi Hüseyin Tatlı ameliyata girişinde yanındaymış. ‘Ben yakından yüzünü gördüm, melekler gibi uyuyordu. Suratı beyazdı. Bundan sonra düzelse de artık İbrahim Tatlıses’in sahne hayatı bitti. Hayranları artık Tatlıses’i plaklarından dinlerler, izlerler’ dedi” diye konuştu. Yazıcıoğlu, 5N1K programında yaptığı açıklamada da, saldırıdan önce Tatlıses ile fotoğraf çektiren bir gencin, birilerine mesaj verir gibi çığlık attığını söyledi. Cüneyt Özdemir’in sorularını cevaplayan Yazıcıoğlu tanık olunan olayı şöyle anlattı: “Bizim kameraman çocuklar tanık oldular. İki çocuk fotoğraf çektirmek istiyor. Tatlıses, ‘tamam’ diyor. Arabasının yanında gençlerden birisi İbrahim Tatlıses’in yanında dururken öbürü fotoğrafı çekiyor. Tatlıses, tam arabasına bindiği an, ateş açılmadan önce gençlerden birisi bağırmaya başlıyor. Bir mesaj gibi sanki. Arabaya bindiği an 15-20 metre gidiyor, öbür araba yanaşıyor, tarama olayı başlıyor.”Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat