Ahmet Vefik Paşa Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Ahmet Vefik Paşa Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Perşembe, 26 Aralık 2013 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Ahmet Vefik Paşa biyografi,Ahmet Vefik Paşa eserleri,

Yasamvemoda.com Olarak biyografi katogorisi adı altında tüm
ünlülerin , oyuncuların ve aynı zamanda büyük usta şairlerin yazarların hayat hikayelerini ve biyografilerini sizler için sitemize eklemiş durumundayız.

3 Ağustos 1823′te İstanbul’da doğdu. 3 Nisan 1891′de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Paris maslahatgüzarı Ruheddin Efendi’nin oğlu. Mühendishane-i Berr-i Hümayun’da okudu. 1834′te Paris’e giderek bir süre Saint Louis Lisesi’nde öğrenim gördü. 1837′de Babıali Tercüme Odası’nda göreve başladı. 1840′ta Londra elçiliğine katip olarak atandı. 1847′de yurda döndü, Tercüme Odası başmütercimi oldu. 1851′de yeni kurulan Encümen-i Daniş’e (Bilim akademesi) üye seçildi.

3 Mart 1878′de Ayestefanos (Yeşilköy) Anlaşmasını imzalayan Ahmet Vefik Paşa, iki buçuk ay sonra görevinden alındı. 1879′da Bursa Valiliği’ne atandı. Bursa’da ilk vilayet tiyatrosunu kurdu. Kentin imarı için çalıştı. 1882′de üç günlük ikinci Başkan Vekilliği görevinden uzaklaştırıldı. Yaşamının kalan bölümünde Rumelihisarı’ndaki yalısında araştırma, inceleme, çeviri ve derleme çalışmalarıyla ilgilendi. Osmanlı kültürüne yaptığı çok yönlü katkılarıyla tanınır. Özellikle Türk tiyatrosunun gelişmesinde önemli rol oynadı. Fransız tiyatrosundan çok sayıda çeviri yaptı. Dramaturji ve sahneleme teknikleriyle ilgilendi.

Moliere’den uyarladığı “Zor Nikah” ve “Zoraki Tabip” Türk tiyatrosunun ilk oyunları oldu. 1887′de yazdığı “Arslan Avcıları yahud Hak Yerini Bulur” adlı bir oyunu var. Türkçe’nin gelişmesiyle ilgili önemli çalışmalar da yaptı. 1852′de “Müntehebat-ı Durub-ı Emsal” adlı atasözleri derlemesi ve 1876′da “Lehce-i Osmani” sözlüğünü yayınladı. Ulusal temele dayalı tarih anlayışını benimsedi, bu tarihin Osmanlı tarihinden ayrı olması gerektiğini savundu. Bu anlayışı 1869′da yayınlanan “Fezleke-i Tarih-i Osmani” adlı eserinde dile getirdi.

Ahmet Vefik Paşa hakkında bilgi,Ahmet Vefik Paşa kısaca,Ahmet Vefik Paşain eserleri, Ahmet Vefik Paşain hayatı, Ahmet Vefik Paşain şiirleri, Ahmet Vefik Paşa şiiri Ahmet Vefik Paşa,Ahmet Vefik Paşa kimdir,Ahmet Vefik Paşa hayatıTüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat