Alternatör nedir

Alternatör nedir

Pazar, 11 Mart 2012 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Alternatör, Alternatör nedir, Alternatör ne demek,
1998 Model bir Toyota Corolla’nın alternatörü Alternatör mekanik enerjiyi alternatif akıma çeviren elektromekanik bir aygıttır. Çoğu alternatör bu işi yapmak için dönen bir manyetik alan kullanır. Aslında çoğu alternatif akım jenaratörü alternatör olarak adlandırılabilir fakat genelde hareketini içten yanmalı motorların sağladığı alternatif akım üreteçlerine bu isim verilir.
Çalışma Prensibi Alternatörler doğru akım üreteçleriyle aynı mantıkla çalışırlar. Bir iletkenin etrafındaki manyetik alan değişince iletkende bir akım oluşur. Modern tipik bir alternatörde rotor denilen mıknatıslar demir cevherine sarılmış olan stator denilen sabit iletken sargıların etrafında dönerler. Mekanik enerjinin rotorları döndermesiyle iletkenler etrafındaki manyetik alan değişir ve elektrik akımı üretilmiş olur.
Rotorun manyetik alanı indüksiyonla (fırçasız jenaratörlerde), mıknatıslarla (genellikle çok ufak makinalarda) veya fırçalar yardımıyla aktarılacak bir akım ile elde edilebilir. Otomobillerde kullanılan alternatörlerde rotordaki manyetik alan her zaman fırçalar ile aktarılan akımla oluşturulur. Böylece rotordaki akım kontrol edilerek alternatörün oluşturduğu voltajın kontrol edilebilmesi sağlanır. Mıknatıs kullanan alternatörler ayrıca rotora akım vermek zorunda olmadıklarından daha verimlidir fakat mıknatısın maliyeti dolayısıyla büyüklükleri sınırlıdır. Mıknatısın manyetik alanı sabit olduğundan üretilen voltaj devir ile birlikte artar. Fırçasız alternatif akım üreteçleri genellikle otomobillerde kullanılanlardan çok daha büyük makinalardır.
Otomobil Alternatörleri [değiştir]Otomobillerde kullanılan alternatörler aracın motoru çalışıyorken aküyü şarj eder ve diğer tüm elektrik sistemlerine enerji sağlar. Alternatörler, doğru akım elde etmek için gereken çeviriciye sahip olmadıklarından doğru akım üreteçlerine göre daha basit, hafif ve dayanıklıdırlar. Bu dayanıklıkları sayesinde daha yüksek hızlarda çalışabilirler, böylece otomobillerdeki altenatörler motor hızının iki katı hızda dönebilir, bu da alternatörün rölantideki çıkış gücünü artırır. 1960′lardan sonra yarı iletken diyotların ucuza bulunabilmesi ile birlikte otomobil üreticileri doğru akım üreteçleri yerine alternatörleri kullanmaya başladılar. Otomobil alternatörleri alternatif akımı doğru akıma çevirmek için akım düzelticileri kullanırlar. Dalgalanmaları düşük seviyede tutmak için otomobil alternatörlerinde 3 fazlı sargı kullanılmaktadır.
Günümüz otombillerinin alternatörlerinde voltaj düzenleyicisi bulunur. Tipik bir otomobil alternatörü manyetik alanı iletişim bileziği ile iletilen doğru akımla oluşturur. Manyetik alan akımı sabit stator sarımlarından alınan akımdan çok daha küçüktür, dolayısıyla büyük iletişim bilezikleri gerekmez. Mesela 70 amperlik bir doğru akım üreten bir alternatörün manyetik alanını oluşturmak için gereken akım 2 amperden daha küçüktür. Voltaj düzenleyicisi stator çıkışında sabit voltaj üretmek için manyetik alan akımını gerektiği gibi düzenler. Bir çok eski otomobilde manyetik alan sargıları kontak anahtarı ve şarj ikaz lambası üzerinden beslenir, kontak açık konumda ve motor çalışmıyorken ikaz lambasının yanmasının sebebi budur. Motor çalıştırıldıktan ve alternatör akım üretmeye başladıktan sonra, manyetik alan sargısı bir diyot tarafından alternatörün ana çıkışı ile beslenmeye başlar ve uçlarındaki voltaj dengelenmiş olan uyarı ışığı söner. Manyetik alan akımını sağlayan hat genellikle “uyarıcı hat” olarak adlandırılır.
Sistem oldukça basittir ve alternatörün 100 ampere (tipik bir otomobil 40-60 amperlik alternatörlere sahiptir) kadar akım taşıyabilen ana çıkış devresinde büyük anahtarlar gerektirmez. Sistemin bir kötü yanı, ikaz ışığı bozulduğunda veya uyarıcı hat koptuğunda manyetik alan sargısına akım ulaşamaması ve alternatörün güç üretememesidir. Fakat bazı alternatörler belirli hızlarda dönderildiklerinde kendi kendilerine uyarıcı akımı üretebilirler. Sürücü uyarıcı hattın koptuğunu motor çalışmıyorken yanan ikaz lambasından anlayabilir. Modern sistemler daha gelişmiş elektronik izleme sistemlerine sahiptir ve böyle bir problemde sürücüyü uyarırlar.
Ağır iş makinalarında ve acil durum araçlarında kullanılan alternatörler 150 amper kadar üretebilir. Çok az ışığı ve elektronik sistemi olan eski araçlar ise sadece 30 amperlik bir alternatöre sahip olabilir. Hibrid otomobiller, alternatör ve marş motorunu birleştirerek her iki görevi de üstlenen bir motor/jenaratör kullanır. Bu motor/jenaratör hem içten yanmalı motorun çalıştırılmasını sağlar, hem hızlanma için fazladan güç sağlar, hem de sabit hızda sayrediyorken aracın yüksek kapasiteli akülerini şarj eder. Bu cihazlar kontrol için yukarda bahsedilen basit alternatörlerden çok daha gelişmiş elektronik sistemlere sahiptir.
YAPISAL ÖZELLİKLERİ:
Gövde ve ayaklar çelik, kapak ve flanslar gri dökümdür.
Çalisma sekli
Alternatör belli basli su kisimlardan olusur: Stator sargilari, alan sargilarini tasiyan çikik kutuplu rotor, alan sargilarini besleyen ikaz generatörü ve döner diyodlar. Firçasiz ikaz armatürünün ürettigi gerilim mil üzerindeki üç fazli tam dalga döner diyodlarla dogrultularak ana alternatör alan (ikaz) sargilarini besler. Çikis gerilimi kontrolu thristör regüleli solid state otomatik voltaj regülatörü ile saglanir. Voltaj regülasyonu ± % 2 dir. Pano üzerindeki potansiyometre ile çikis gerilim ± % 10 sahasi içinde ayarlanabilir.
Ayrica; genelde 17.5 kVA dan büyük gruplarda dizel motor, elektronik koruyucu bir ünite tarafindan otomatik koruma altina alinmistir. Bu cihaz elektrojen grubun çalismasini kontrol altinda tutarak ariza durumunda motoru otomatik olarak durdurur.
Sogutma
Sogutma rotor mili üzerindeki santrifüj pervane ile saglanir.
Rotor ve stator
Helisli stator oluklari ve 2/3 adimli sargi sayesinde gerilim harmonikleri ve alan isisi asgariye indirilmistir. Rotor ve statorlar düsük kayipli, izoleli manyetik laminasyonlardan yapilmislardir. K serisi alternatörlerin rotorlarinda paralel çalismayi temin ve dengesiz yükler için amortisör sargisi mevcuttur. Rotorlar dinamik olarak balanslanmislardir.
Koruma tipi ve izolasyon sinifi
Koruma sinifi IP 23, izolasyon sinifi F dir.
ELEKTRİK BİLGİLERİ
Gerilim ve frekans
132 ve 180 tip alternatörler 2 kutup 3000 1/dak., 200 -250 tip alternatörler ise 4 kutup 1500 1/dak. hizindadir. Frekans 50 Hz, gerilim 3 fazli alternatörlerde fazlar arasi 380-400 V., bir fazlilarda 220-230 V. dur.
Güç
Prime Güç:Jeneratörün sabit yüklerde sürekli yüklenmesidir. 12 saat de bir saat %10 fazla yüklenebilir.
Stand By Güç:Yedek enerji kaynagi olarak kullanilir. Degisken yüklerde yüklenebilir. Fazla yükleme yapilamaz.
Alternatör üzerindeki etiket degerinde belirtilen güç stand by güç olup, prime güç için jeneratör grup etiketine bakiniz.
Ikaz ve gerilim regülasyonu
F serisi alternatörler firçali ve manyetik (trafolu) regülatörlüdür, voltaj regülasyonu ± %4 dür. Sistemin yapisi basit, güvenilirligi yüksek, tamiri kolaydir. Elektrik motorlarinda yol verme kapasitesi yüksektir.
K serisi alternatörler firçasiz, döner diyodlu ve elektronik (solid state) regülatörlüdür, voltaj regülasyonu dengeli yükte ± %1,5 dir. Gerilim ayar potansiyemetresi ile voltaj ± % 10 sinirlari içinde ayarlanabilir. Ayrica stabilite ayari mevcuttur. Firçasiz ikaz armatürünün ürettigi gerilim mil üzerindeki üç fazli tam dalga diyodlarda dogrultularak ana jeneratör alan (ikaz) sargilarini besler

Alternatör hakkında bilgi, Alternatör ile ilgili bilgi, Alternatör özellikleri,Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat