Aşk Nedir? Aşkı Tarif Et Aşk Nasıl yaşanır Aşk şiirleri aşk şarkıları aşk hakkında herşey

Aşk Nedir

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Aşk nedir?Aşk çok büyük bir şey mi? aşk nasıl tarif edilir vs gibi sorular insanların kafasını kurcalamaktadır.Aşk dene şey sadece 3 haften oluşmuyor mu?Fakat bu üç harften oluşan bu çok kısa sözcük nasıl bu kadar kısa olupta söylendiği anda, okunduğunda yada duyulduğu zaman insanın dikkatini kendisinin üzerine çekebiliyor. İnsanın içinde duyulduğunda, söylendiğinde veya okunduğunda içini kıpırdatan başka bir kelime var mı sizce ? Bence yok. Bu kadar kısa olupta insanı ölünecek, öldürecek, insanın iştahını kese, yedirmeyen ,içirmeyen yada uğruna deli olunan bu durumu anlatabilen kaç tane kelime var Türkçe’de. Bu kelime boş bir kelime olsaydı, yaşanmış veya yaşanan bazı gerçekleri göstermiyor olsaydı insanınların ilgisini çekebilirmiydi acaba ? Hayır

Aşk bütün toplumlarda olan birşeydir. Fakat yaşanış tarzları oldukça farklıdır. Bu farkı oluşturan durum ise toplumsal, kültürel durumlar ve insanların yetişme tarzları, çocukluk dönemindeki yaşayışları, kişilik özellikleri, değerleri ve tercihleri bu kavramın farklı yaşanmasına neden olabiliyor.

Tarihsel yönden aşkın binlerce tanımı yapılmıştır. Şüphesiz gelecek zamanlarda da yapılan bu tanımlara değişik örnekler eklenecektir. Aşkı konusu içerisine alan binlerce roman, öykü ve şiir yazılmıştır tarih boyunca. Aşkla ilgili oyunlar sergilenmiş, türküler yazılmış şarkılar okunmuştur.

Aşk edebiyat ve sanatın farklı taraflarında kullanılmadı. Felsefi yöndende birçok kez ele alınan bir konu oldu. Bazı filozofları aşkı bir varlık olarak incelediler ve aşk nedir sorunun cevabını bulmaya calıstılar. Filozoflar aşkın varlığını ortaya koymaya çalıştılar. Schopenhauer’in Aşkın Metafiziği, Afşar Timuçin’in Aşkın Diyalektiği, yine yaklaşık olarak aynı kapsamda değerlendirilebilecek olan Alain Finkielkraut’un Sevginin Bilgeliği, Herbert Marcuse’un Eros ve Uygarlık, Erich From’un Sevme Sanatı, bu çalışmalardan bazı örnekler olarak sayılabilir.

Bunlarla birlikte özellikle psikologlar ve psikiyatristler aşk konusu üzerine birçok çalışma yaptılar ve eserler oluşturdular

Sanatsal, bilimsel, felsefi ne şekilde ele alınırsa alınsın aşk bir varlık, bir olgu gibi gören ve belirlemeye uğraştıran her uğraşın temelinde buna girişen kişinin öznel, deneyimleri veya deneyimsizlikleri, hayalleri, yaşadığı koşullardaki tercihlerini hem kendisi hem de diğerleri açısından meşrulaştırma çabası vardır. Aşkın bazı tanımları şöyledir ;

“Aşk şiddettir.”
“Aşk tutkudur.”
“Aşk iradedir.”
“Aşk iradesizliktir.”
“Aşk uysallıktır.”
“Aşk sahibine yaltaklanmaktır.”
“Aşk kediliktir.”
“Aşk ihanettir.”
“Aşk köpekliktir.”
“Aşk sadakattir.”
Aşk, korumaktir. Sorumluluktur.
Aşk, asla anlatilmayacak hikayelerdir.
Aşk, pencereden disariya baktiginda kiminle oldugunu hatirlamaktir. Düsüncedir.
Aşk, kocaman yatagin üçte birine sıkışmaktır. Yakinliktir.
Aşk, gecenin bir vaktinde sen uyu, benim gitmem gerek dediginizde,uyanik kalip seni biraz daha görmeyi tercih ederim cevabini almaktir. Sicakliktir.
Aşk, saatin kaç oldugunu bilip aldirmamaktir. Neşedir
Aşk, sizi kucaklayan kollarin, gittikçe daha çok sarilmasidir.Mutluluktur.
aşk , aynı anda hem ağlamak hem de gülmektir
Aşk karışılık beklemeden yapılan sevgi gösterisidir.

Görüldüğü gibi aşk üzerine bunlar gibi binlerce tanım yapıldı ve yapılabiler. Aşk tek başına aslında pek bir ifade etmez. Tek taraflı olduğu zaman insanı sadece üzen bir kavramdır. Bu durumda insan karamsar, morali bozuk, stresli vs. gibi psikolojik problemlerle karşı karşıya kalabilir. En güzel aşk karşılıklı olanıdır. Şüphesiz o zaman her iki tarafta çok mutlu olacaktırTüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

“Aşk Nedir” için 1 cevap

  1. buse diyor ki:

    aşk ;aşk şudur içindeki sevginin ölümüne olması ve çok sevmek … uğruna ölmek canını vermek işte o aşktır

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat