Birinci Meşrutiyet Nedir

Birinci Meşrutiyet Nedir

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Öğrencilik yıllarımda her zaman karşıma çıkan Birinci Meşrutiyet’i tam anlayamadım o yıllarda, sebebi neyse onuda anlayamadım.Fakat sizlerde de böyle birşey olmasın diye Birinci Meşrutiyet hakkında kısa ve öz bilgileri paylaşmak istedim.
Osmanlı devleti döneminde 1876 senesinde ilan edilmiş olan anayasal yönetin sistemine meşrutiyet adı verilmiştir. Osmanlı devletinin ekonomik problemleri 17. yüzyıldan sonra topraklarını kaybetmesi ve sürekli bütçe açığı meydana çıkmasıyla başlamıştır.

Birçok avrupa ülkesiyle imzalanan serbest ticaret anlamasıyla giren mallardan daha düşük gümrük vergisi alınıyordu. Bu durum devletin maddi gelirlerini düşürdü ve sanayinin gerilemesine neden oldu. Ekonomik problemlerle birlikte 1789 senesinde fransız devrimi özgürlükçü düşünce ve milliyetçilik gibi kavramlar ortaya çıkarttır. Bu kavramlar osmanlıyı ciddi derecede etkiledi. Balkanlarda 19. yüzyılda bağımsızlık istendi ve ayaklanmalar oldu. Balkanlarda ve ortadoğuda meydana gelen sürtüşmeler içerisindeki avrupa devletleri ile çarlık rusyası arada bu hareketlenmelere destek verdiler. Osmanlı devleti sınırları içerisinde islam diniden olmayan halkın durumunu düzeltmek için Osmanlının reform yapmasını isteyenler oldu ve bunu zorladılar. 1839 senesinde tanzimat femanı ile 1856 senesinde Islahat fermanının ilan edilmesi bu şartlar altında gerçekleşti.

Diğer taraftanda 1869 senesinde aydın hareketi olan yeni osmanlılar oluştu. Namık Kemal ve Ziya Paşa gibi tanınmış simalar avrupa ülkelerinde var olan anayasal düzenden etkilenip Osmanlının meşrutiyetle yönetilmesi gerektiğini söylediler. 1859 senesinde dış borç alan osmanlı 1870 senesine geldiğinde hem ekonomik hemde siyasal yönden çok sıkıntılı zamanlara girdi. Bu sıkıntılar sırasında Mithat Paşa ve arkadaşları 30 mayıs 1870 senesinde abdülazizi tahttan indirdiler ve yerine 5. muratı geçirdiler. 5. Murat sağlık problemleri yüzünden tahttan kısa süre içinde indirildi ve yerine 2. Abdülhamit meşrutiyet ilan edeceğinin sözünü vererek padişahlık koltuğuna oturdu.

Abdülhamit tahta çıktığında balkanlarda birtakım ayaklanmalar oldu. Çarlık rusyası Osmanlı devletine ultimatom verdi. Avrupanın önde gelen ülkeleri İstanbul’da yapılan konferansta balkanlarda meydana gelen problemleri tartışırken Osmanlıdan reformlar istediği sırada Abdülhamit siyasi bir hamle ile 23 aralık 1879 senesinde Kanun-i Esasiyeyi ilan etti.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat