Budizm Buda Heykeli Buda Tanrısız Din Buda

Budizm Nedir

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Budizm Nedir;
Budizmi merak eden arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz makaleyi okuyup bir yorum yazarsanız çok sevineceğiz.
Budizm 20 yüzyıl öncesi, günümüzdeki nepal ve kuzeydoğu Hindistan bölgesinde yaşayan Siddhartha guatama’nın öğretilerini temel alan bir dindir. Guatama ölüm, yaşam ve varoluş konusunda derin kavrayış tecrübe edindikten sonra aydınlanmış, uyanmış anlamı taşıyan buda ismi ile anıldı.

Buda hayatın geriye kalan zamanlarını düşünerek ve seyahat ederek geçirmiştir. Fakat insanoğluna aydıklığında nelerin farkına vardığını öğretemedi. Bunun yerine onlara kendileri için nasıl aydınlanacaklarını fark edebileceklerini açıkladı. Guatama aydınlanma ve uyanmanın inanç ve doğmalarla alakalı olmadığını insanın kendi tecrübesi ile gerçekleştirebileceğini anlattı.

Budanın hayatının sonraki zamanlarında budizm Asya’nın hepsine yayıldı ve bu kıtadaki en yaygın dinlerden birisi oldu. Günümüzde budizm dinine tapan insanların sayısı tam olarak bilinmiyor. Bunun nedeni Asya’da birçok dinin var olmasıdır. Tahmini olarak 350 milyon insanın bu dine inandığı ve budizmin günümüzde en büyük dördüncü din olduğunu gösterir.

Budizm’in diğer dinlerden farkı nedir?

Budizm değişik bir inanç yapısına sahiptir. Din alimleri tarafından bir din olup olmadığı halen tartışma konusudur. Dinlerin büyük bir kısmının temelinde tanrı vardır. Fakat budizm herhangi bir şekilde tanrı inancı taşımıyor. Bu durumda aydınlanmayı fark edebilmek için tanrıya gerekli olmadığını düşünülür. Birçok farklı din inançlarıyla tanımlanır. Fakat budizmde sadece doktrinlere inanmak tamamen konu dışıdır. Doktrinlerin sadece yazıtlarda okunduğunu yada rahipler tarafından öğretildiği için kabul edilmemesi savunulur.

Budizm’in temel öğretileri nelerdir

Özgür bir sorgulama üstüne vurgu yapılmasına rağmen budizm insanın olmasını istediği şey değildir. Katı disiplin olarak ele alacak olursak budizm iyi anlaşılabilir. Budizmde öğretiler kör bir inanç ile kabul edilmesi istenmese de buda öğretisi disiplinin önemli bir bölümüdür. Budizmde temel dört asil gerçek vardır. Bunlar

1- İnsanı acı çekmektek kurtaran gerçek
2- Acı çekme sebebibib gerçeği
3- Acı çekme gerçei
4- Acı çekmenin sonu gerçei

Böyle gerçekler fazla birşey ifade etmiyor fakat bütün bunların altında varoluş, hayat, ölüm, acı ve benli değişik aşamalarla sayısız öğreti vardır.

Budizmde önemli olan konu öğretilere inanmak değildir. Öğretileri keşfetmek, anlamak ve tecrübeler ile test etmektedir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
 • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
 • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
 • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
 • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

“Budizm Nedir” için 1 cevap

 1. Budizm diyor ki:

  Güzel bir başlangıç teşekkürler.Ama budizmdeki dört soylu gerçek şu sırada olacaktı:

  1 – Acı/ısrıtap (dukkha) gerçeği – Birinci Soylu Gerçek
  2 – Acı çekmenin sebebi gerçeği – İkinci Soylu Gerçek
  3 – Acı çekmenin sona erebileceği gerçeği – Üçüncü Soylu Gerçek
  4 – Acı çekmekten kurtaran gerçek – Dördüncü Soylu Gerçek

  Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat