Çerkez Ethem Kimdir Hayatı

Çerkez Ethem Kimdir Hayatı

Cumartesi, 29 Kasım 2014 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Bu yazımızda kısaca Çerkez Ethem’in hayatına yer vereceğiz.

Çerkez Ethem, 1885 yılında Bandırma’da dünyaya geldi. Bandırma’nın Emre köyü Sapşığ Çerkez oymağında yaşam süren Ali Bey’in en küçük oğludur.

Çerkez Ethem, gençlik yıllarında Bandırma’da ki evinden kaçarak hayallerinin peşinden gitti. Öncelikle Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi’ne girmeyi hak kazandı. Bu sayede okulunu bitirdi. Balkan Savaşı’nda askerlik yaptığı dönemde Bulgar cephesinde yaralandı. Bu yaralanma sonucu gazilik mertebesine erişen Çerkez Ethem kıdem tazminatı ve gazilik madalyasını da aldı.
Çerkez Ethem Kimdir
I. Dünya Savaşı’nda Eşref Kuşçubaşı’nın yönettiği Pan Turanist Teşkilatının önde isimlerindendi. Teşkilatın beraberinde İran, Afganistan ve Irak’a yapılan savaşlarda boy gösterdi. Bu savaşlardan da yara alarak ayrıldı. Vücudu yorgun düşen Çerkez Ethem köyüne geri döndü. 1919-1920 tarihleri arasında ise uzun süreli Anadolu’da hakimiyet kuran Kuvayı Seyyare’ye öncülük etti ve başına geçti

Düzenli ordunun kurulmasıyla birlikte devlete isyan bayraklarını çeken Çerkez Ethem 1921 Ocak ayında Yunanlılardan sığınma talep etti. Talebi olumlu karşılanınca Atina’ya gitti. Ancak bu olay neticesinde Ankara İstiklâl Mahkemesi’nde yargılandı. Düşman devletlerine kaçması idam kararının onaylanmasına neden oldu. Ancak daha sonra hiç Türkiye’ye dönmedi. 1948 yılında ise vefat etti.Kategori: Biyografi

Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat