Doğum Lekesi Nedir Doğum Lekelerinin Nedenleri

Doğum Lekesi Nedir Doğum Lekelerinin Nedenleri

Cumartesi, 11 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Doğum Lekesi Nedir ve Doğum Lekelerinin Nedenleri nelerdir hakkındaki tüm detaylı bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Doğum Lekelerinin Nedenleri ve Doğum Lekesi

Doğum lekelerine ilişkin birçok inanç vardır; ama gerçekte nedenleri bilinmemektedir.
Doğum lekesi, bir bebeğin derisinde görülebilir herhangi bir olağandışılıktır. Şişlik, çukurluk ya da renk değişikliğidir. Doğuştan olabileceği gibi, hemen sonra da ortaya çıkabilir. Deri gelişimindeki bir bozukluktan kaynaklanan bu tür izler normal olmayan damarlardan, pigment yapıcı hücre topluluğundan ya da deri yüzeyini ortaya çıkarmakla görevli üstderi hücrelerinden oluşabilir. Lekeler tıp dilinde, ”nevus” (birden çoksa nevi) olarak adlandırılır.
Damarlardan oluşan doğum lekelerine ”vakküler nevi”, pigment hücrelerinden oluşana ”melanositik nevi” (ben), epidermisten oluşanlara da ”epidermal nevi” denir. Çil, doğum lekeleri arasında en yaygın olanıdır. Genellikle yüzde, boyunda ve kulaklarda bulunur.
Nedenleri
Çoğunun bilinen bir nedeni yoktur. Bazı (daha ciddi) doğuştan bozuklukların nedeni bilinmekte, sözgelimi enfeksiyon, kızamıkçık gibi nedenlere bağlanabilmektedir; ancak doğum lekeleri için henüz böyle bir bağlantı kurulamamıştır.
Geçici Doğum Lekeleri
Damar topluluklarının oluşturduğu iki tür doğum lekesi vardır. Nevüs flammeus, şarap lekesi ve kapller nevüs gibi türleri içerir ve derinin üst tabakasında söz konusudur. Dmarlar genişlemiş olduklarından, deriye kırmızı renk verirler.
Damar kökenli bir başka doğum lekesi de , daha sonradan damarların geliştiği ilkel dokudan oluşur. Başka bir deyişle bunlar, selim damar tümörüdürler. ”Çilek lekesi” ya da ”kavernöz nevüs” diye bilinirler.
Güle benzeyen lekeler doğuştandır. Açık pembedirler., içlerinde ince damarlar vardır ve genellikle ensede, alnın ortasında ve gözkapaklarında görülürler. Büyük bir çoğunluğu çabuk solar ve bir yaşında yok olduklarından tedavi gerektirmezler.
Kalıcı Doğum Lekeleri
Şarap lekeleri, güle benzeyenlerden daha enderdir, ancak genellikle kalıcıdır.
Bedenin her yanında olabilirler, ama çoğunlukla yüzde ve gövdenin üst bölümünde bulunurlar. Renkleri uçuk pembe, canlı kırmızı ve mor arasında, büyüklükleri ise birkaç milimetre ile birkaç santimetreye kadar değişebilir.
Tedavi
Şarap lekesinde başarılı sonuçlar alınmıştır. Eğer leke, deri aktarımını gerektirmeyecek kadar küçükse, lekenin çıkarılması yeterlidir. Deri aktarımı gerektiğinde, genellikle nedbe oluşumuna bağlı, hoş olmayan bir iz kalır, bu durumda makyajla lekeyi saklamak daha uygundur.
Bazen, normal deriye uyacak bir renk sağlama amacıyla dövmeden yararlanılmaktadır. Son günlerde, dondurma ve laser tedavisi ile de başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Küçük Sorunlar
Çilek lekeleri doğum lekelerinin sık görülen çeşididir. Bebeklerin yüzde 10′unda görülür, ama genellikle doğumdan sonra ortaya çıkar. İlk ay içinde kırmızı lekeler biçiminde bedenin herhangi bir yerinde oluşabilir. Günden güne büyürler ve 6 ila 9 ay arasında en büyük boyutlarına ulaştıklarında, sınırları belirgin, çıkıntılı, canlı pembe renkte bir şişlik olarak kalırlar.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat