Enerji Çeşitleri Nelerdir

Enerji Çeşitleri Nelerdir

Salı, 21 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Enerji nedir ve Enerji çeşitleri nelerdir detaylı bilgiler aşağıdaki makalede ayrıca enerçi çeşitlerinin tanımıyla aşağıdaki makalede.

Enerji iş yapabilme gücü ve yeteneğidir. Toplam 8 tane enerji çeşiti vardır. Bunlar potansiyel enerji, ışık enerjisi, kimyasal enerji, kinetik enerji, ısı enerjisi, elektrik enerjisi, nükleer enerji ve ses enerjisidir.

Potansiyel Enerji Nedir

Bir tane madde veya cismin konumu ve durumunu belli etmekte olan bu nedenle sahip olduğu enerji türüdür. Örneğin havada duran bir cisimin potansiyel enerjisi vardır. İple tavana asılan bir maddede potansiyel enerji vardır.

Kinetik Enerji Nedir

Enerjinin oluşabilmesi için bir cisim veya maddenin hareket etmesi gerekmektedir. Kinetik enerji hızı bulunan cisimlerin elde ettiği bir enerji türüdür. Örnek verecek olursak koşan bir çocuk, giden top, dönen bir tekerlek örnek olabilir.

Isı Enerjisi Nedir

Maddenin ve cismin sıcaklığı sebebiyle sahip olduğu enerji çeşitidir. Isısı yüksek veya düşük olan ılık olan bir maddede ısı enerjisi vardır. Örnek olarak ampul, elektrik sobası gibi maddelerde ısı enerjisi vardır.

Elektrik Enerjisi Nedir

Cismin ve maddedeki elektrik nedeniyle meydana gelen bir enerji çeşitidir.

Işık Enerjisi Nedir

Karanlık bir ortalamı aydınlatabilen hertürlü maddede yer alan bir enerji türüdür. Örneğin ampul, güneş, lamba gibi cisimler örnek verilebilir.

Kimyasal Enerji Nedir

Maddelerin kimyasal bir reaksiyonda bulunmasından sonra meydana gelen bir enerji türüdür. Yanma, yakma gibi durumlar örnek verilebilir.

Nükleer Enerji Nedir

Nükleer enerji fisyon veya füzyon sonrasında meydana gelir. Nükleer santrallerden füzyon ve fisyonla elektrik elde edilir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat