Gemiler Neden Batmaz

Gemiler Neden Batmaz

Cumartesi, 18 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Gemiler suyun üzerinde nasıl öyle duruyor nasıl oluyorda batmıyorlar diye merak edenler olmadı mı?
Gemiler Neden Batmaz sorusu bu aralar aklımdaki birkaç ilginç sorulardan biri işte bu soruyun yanıtı aşağıdaki makaleyi okuyarak öğrenebiliriz.
Normalda canlılar suya girdiği zaman yüzme bilmiyorsa denizde boğulurlar yada şiddetli bir dalga söz konusu ise dalgaya karşı durulmaz ve boğulma gerçekleşebilir. Bu durumda akla bir soru geliyor. Neden denizde yüzme bilmiyorsak batıp ölüyoruz da gemiler nasıl suyun üzerinde batmadan duruyorlar.

Cisimlerin su yüzeyinde batmaması o cismin kütlesiyle alakalı bir durum değildir. Batıp batmamasının kütle ile herhangi bir alakası kesinlikle yoktur. Batma olayı tamamen cismin yoğunluğuyla alakalı bir durumdur.

Bir cismin yoğunluğu içine bırakılacak olan sıvının yoğunluğundan küçükse cisim sıvının içerisinde batmaz. Cismin yoğunluğu sıvıdan yüksekse o zaman sıvının içinde batar. Yoğunluk formülünün nasıl hesaplandığını düşünürsek : Yoğunluk =kütle/hacim’dir. Kütle azalır ve hacim artarsa yoğunlukta buna bağlı olarak azalır.

Gemiler yapılırken altına yapılan boşluklar geminin batmamasını sağlıyor. Geminin içerisinde hacim arttırılır ve bu şekilde geminin yoğunluğu sudan daha küçük olur. Bu yöntem ile gemilerde suyun kaldırma kuvvveti kullanılır….Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat