Güvercin Göğüs Nedir Güvercin Göğüs Nasıl Oluşur

Güvercin Göğüs Nedir Güvercin Göğüs Nasıl Oluşur

Cumartesi, 11 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Güvercin Göğüs Nedir ve Güvercin Göğüs Nasıl Oluşur hakkında tüm detaylı bilgiler aşağıdaki makalede yer almakdadır.
Güvercin Göğüs Tedavisi:
Güğüs kemiğinin ileri doğru bükülerek göğüste bir çıkıntı oluşturmasına ”güvercingöğüs” adı verilir. Biçim bozukluğu bazen solununum hastalıklarına, bazen de belirli bir nedene bağlı olmaksızın gelişir.
”Güvercin göğüs” deyimi, göğüs kemiğinin anormal biçimde ileri çıkmış olduğu durumları tanımlamakta kullanılır. Göğsün ortasında, önde yer alan bu kemiğin anatomideki adı sternum’dur. Kaburgalar bu kemiğe bağlanır. Erişkinlerden çok çocuklarda görülen bu yapı bozukluğunda kemik ileri doğru uzar ve göğüs, kuşa benzeyen bir görünüm kazanır. Bozukluk bazen doğuştandır, ama çoğunlukla sonradan gelişir; bazen de solunum hastalıkları sonucunda ortaya çıkar.
Güvercingöğüste Göğüs Kemiğinin Yapısı
Güvercingöğsün oluşmasına göğüs kemiğinin yapısı zemin hazırlar. Anne karnında gelişen dölütte bu kemik de öteki kemikler gibi kıkırdaktan oluşur. Kemik tam anlamıyla geliştiği zaman, göğüs kemiğinde, aralarında kıkırdak halkaları bulunan beş dizi kemik bulunur.
Kemik dizileri arasında yer alan kıkırdaklar, gençlerde son derece esnektir. 25 yaşından sonra bunların bir bölümünün yerine kemikler geçer, en üstteki iki kemiğin arasındaki kıkırdak tabaka ise varlığını yaşam boyunca korur. Böylece solunum sırasında akciğerlere hava doldukça göğüs kafesi genişleyebilir.
Güvercin Göğüs Nasıl Oluşur?
Göğüs kemiği bazen anormal biçimde gelişerek göğsün dışa doğru bükülmesine yol açar. Bu biçim bozukluğunun nedeni çoğunlukla bilinmez. Ama ender görülen nedenlerden biri uzun süre derin soluk almaktır. Akciğerlere dolan hava, kıkırdakların gevşemesine ve göğüs kaslarının aşırı çalışmasına neden olur. Böylesine derin soluk alma nedenlerinden biri eskiden veremdi, ama günümüzde daha çok astım ve ”kistik fibroz” adı verilen bir hastalıktır.
Astımlı ve bronşitli erişkinlerde solunum yolları daralır ve akciğerlerdeki hava boşalamaz. Bedenin buna doğal tepkisi genellikle ağızdan, daha derin soluk alma biçiminde olur. Ancak bu da akciğerlerde biriken hava miktarını artırarak durumu daha da kötüleştirir.
Güvercingöğsün doğuştan olması çok ender rastlanılan bir durumdur. Kalıtımla ilgisi ise daha çok, astımın kalıtımla olan ilgisine bağlı olarak dolaylıdır.
Ne Yapmalı
Çocuğun göğsünde, güvercingöğsü düşündüren değişiklikler görünce yapılacak en doğru şey, onu doktora götürerek röntgeni de kapsayan tam bir kontrolden geçmesini sağlamaktır. Doktor önce bozukluğa yol açan nedeni saptaayacak, sonra da kalıcı bir biçim bozukluğu oluşmaması için, göğsü eski durumuna döndürmeye çalışacaktır.
Güvercingöğüslü çocukların çoğunda, biçim bozukluğu, solunum yüzünden bir sorun yaratmaz. Yetersiz astım tedavisi yüzünden oluşan güvercingöğüste ise, uygun tedaviyle biçim bozukluğunun ilerlemesi durdurulur.
Aslında güvercingöğsün en önemli sakıncası, çocuğun, görünümünden utanmaya başlamasıdır. Utanma, ciddi ruhsal bozukluklara yol açacak boyutlara ulaşırsa, estetik cerrahi düşünülebilir. Ama güvercingöğsü düzeltmek için estetik cerrahiye başvurulması son derece enderdir.
Çocuğu, güvercingöğsün, büyüdükçe daha az sorun yarattığını ve daha az sorun yarattığını ve daha az fark edildiğini açıklayarak rahatlamak yararlı olabilir. Erkeklerde omuzların genişlemesi, kadında da meme dokusunun büyümesi biçim bozukluğunu gizler.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat