Hinduizm Nedir

Hinduizm Nedir

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Hinduizm nedir ve Hinduizmi kim kurdu, Hinduizm hakkında tüm detaylı bilgiler aşağıdaki yazıda mevcuttur.Hinduizm Çok çok eski dinlerdendir.Dünyanın 3.büyük dinidir.Hinduizmi inanan insanlar milyarlarcadır.Hinduizm dini Hindistan’da çıkmıştır.
Hinduizm Hindistan’ın felsefi, kültürel düşünce ve uygulamalardan oluşur. Bu yüzden hindistan ülkesinin toplam nüfusunun yüzde 80′lik bir kısmı bu dini kabul etmekte ve hindistanın bir parçası olarak görülmektedir.

Hinduizmin en belirgin özelliği reenkarnasyon inancı, doğruluk, doğum ve ölüm, sebep sonuç ilişkisi döngülerinden kurtulma isteğidir. Hinduizm tam anlamıyla malesef tanımlanamıyor. Bu nedenle tam bir din olarak kabul edilmemektedir.

Hinduizmin kökleri takip edilemeyecek kadar eskilere dayanıyor. Bazı dini alimler Hinduizmin milattan önce 10 bin yıllarında ortaya çıktığı, en eski hindu yazıtlarından olan rig vedanın da milattan önce 6500 yıllarından önce meydana geldiği düşünülüyor.

Hinduizmin diğer dinlerden farkı nedir

Hinduizm dininde ne olarak bir inanç sistemi yoktur. Bir kurucusu yoktur ve ne zaman ortaya çıktığı tam anlamıyla bilinmiyor. Diğer dinlerin aksine hinduizm bir yaşam şeklidir. Değişik düşüncelerin ve eylemlerin zenginliği ön plana çıkmıştır.

Hinduizm sisteminin kendine has gelenekleri, gelişen ahlakı sistemi, ayinleri, felsefesi ve teolojisi bulunur. Hinduizm dininde din ve kültür değişebilen terimler olduğundan dolayı sadakat, doğrulu ve yoga gibi hissi durumlar dinin temelinde yatar.

Tek ve katı bir inanç yoktur. Değişik inançlar ve geleneklerin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur ve belli temaları kapsar. Bu temalar ;

Kurallar ve görevler
Yeniden doğuş
Doğru eylem
Samsara döngüsünden kurtulma

Hinduzmin diğer öne çıkan özellikleri doğruluk, temizlik, gönül ferahlığı, tasarruf, azim, kefaret ve dürüstlük gibi temalar öne çıkıyor.

Hinduizm’de nasıl bir tanrı inancı vardır

Hinduizn dininde brahman ismi verilen tek bir yüce güce inanılır. Fakat tek tanrıya tapma düşüncesi yoktur. Hinduizm dininde tanrıların sayısı binleri, milyonları bulabiliyor. Hepsi brahmanın değişik bir yönünü temsil ediyor. Bu yüzden bu inanç türü fazla tanrılıdır. En çok bilinen hindu tanrıları vishnu, brahma ve shiva üçlüsüdür. Yaratıcı, koruyucu ve yıkıcı olarak isimlendirilir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat