İkinci Meşrutiyet Nedir

İkinci Meşrutiyet Nedir

Cumartesi, 18 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Öğrencilik yıllarımda her zaman karşıma çıkan İkinci Meşrutiyet’i tam anlayamadım o yıllarda, sebebi neyse onuda anlayamadım.Fakat sizlerde de böyle birşey olmasın diye İkinci Meşrutiyet hakkında kısa ve öz bilgileri paylaşmak istedim.

İkinci meşrutiyet devri Osmanlıdaki anayasının 29 yıl gibi bir süre askıya alındıktan sonra 24 temmuz 1908 senesinde tekrar ilan edilmesiyle başlamıştır. 5 Kasım 1922 senesinde Osmanlı devletinin tasviye edilmesiyle sona ermiş döneme ikinci meşrutiyet dönemi ismi veriliyor. Birinci meşrutiyet resmi olarak hiç bitmedi. Anayasa değişmediği için bazı tarihçiler Meşrutiyet dönemini ikinci bölümü olarak değerlendirir.

Toplam 14 yıl süren bu dönm parlamenter demokrası, seçim, parti, derve ve diktatörlük ile tanışıldı. Bu dönem balkan savaşı ve 1. dünya savaşı gibi büyük savaşlar görmültür ve 600 yıllık bir imparatorluğun dağılmasına tanıklık etmiştir.

İkinci meşrutiyetin ilanından sonra hemen seçim oldu. Yapılan seçimde 2 büyük parti olan ittihat ve terraki partisiyle liberal görüşü ahrar fırkası yarıştı. Seçimi ilttihat ve terraki partisi kazandı.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat