Kabızlık Nedir? Kabızlık Belirtileri Nelerdir

Kabızlık Nedir? Kabızlık Belirtileri Nelerdir

Cumartesi, 11 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Kabızlık hakkındaki tüm detaylı bilgiler aşağıdaki makalede mevcuttur.Sizlerde Kabızlık hastalığı hakkında yorumlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz.
Kabızlık Nedir?

Kabızlık,doğru besinler ve bol hareketle, genellikle kolayca tedavi edilir. Bunlara karşın geçmezse, müshil almayıp bir doktora başvurmak gerekir.
Kabızlığın belirtisi, dışkılamalar arasında uzun ve düzensiz aralıkların olmasıdır. Bunun yanı sıra şiş, rahatsız bir karın ile paslı bir dil, gaz, soluğun kötü kokması, baş ağrıları ve dışkılamada ya da bağırsak hareketi sırasında ağrı olabilir.
Herkesin kendine özgü bir dışkılama düzeni vardır ve bu, günde iki-üç günde bir kez arasında değişebilir. O yüzden uzun aralıklarla dışkılama alışkanlığı olanlar hemen kabız olduklarına karar vermemelidirler. Kabızlık için kaygılanmak da gerçekten kabız olmaya neden olabilir.

Nasıl Olur?

Normal olarak yiyecekler, peristaltizm diye adlandırılan ritmik kas dalgalanmalarıyla bağırsaklardan geçerler.Kabızlık, bu sürecin bir yerde bozulmasıdır. Bu bozulmanın çeşitli nedenleri arasındaen sık rastlanılanı, yiyeceğin kendisidir.
Sindirim sitemi, yiyecek olarak yediğimiz çoğu maddeyi parçalayıp soğurabilir,ama başa çıkamadığı bir madde vardır: Bitkisel selüloz
Bitkisel selüloz halk arasında posa olarak adlandırılır,ama bu sözcük nedeniyle selülozun insan için gereksiz olduğu sanılmamalıdır. Tam tersine, besinlerin hacmini artırarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.
Bazı yiyecekler hiç posa içermez ve yalnız bunlarla beslenenlerde kabızlığa neden olabilir. Bu besinlerin en iyi bilinenleri yumurta ve peynirdir.
Bağırsaklarda yiyecek olmaması da peristaltik hareketin zayıflamasına neden olur. Rejim yapanlarda görülen kabızlığın başlıca nedeni budur.Aynı nedenle, iştahın kapanmasına neden olan hastalıklar da kabızlığa yol açarlar.
Sindirim sisteminin iki hastalığı olan kolit ve divertikülit kabızlık yapar. Gebelikte de üretilen hormanların bağırsak hareketlerini yavaşlatması ve genişlemiş rahmin yaptığı basınç, kabızlığa neden olabilir.Yaşlılıktaki ya da doğumdan sonraki kas güçsüzlüğü de kabızlığa yol açar.

Psikolojik Nedenler

Bağırsak hareketleri, solunum ve kalp vuruşları gibi, sinir sisteminin denetimimiz altında olmayan bölümü tarafından yönetilir.Ancak, dışkılama zamanı denetimimiz altındadır. İşte, başımıza dert açan, bağırsak hareketi üstündeki bu denetimimizdir.
Dışkılama zamanını belirleyebilen beyin, bağırsaklardan gelen ve bağırsağın dolu olduğunu bildiren uyarıları göz ardı da edebilir.Kabızlığın yanı sıra dışkılama sırasında ağrı oluyorsa, sorunların ağırlaşmasına yol bir kısır döngü başlar. Sözgelimi basur ya da makattaki çatlaklara bağlı ağrı, dışkılamadan kaçınmaya neden olur. Bu da dışkının bağırsakta birikmesine yol açar. Sonuçta dışkıdaki su kana soğurulur ve dışkı iyice sertleşerek daha çok ağrıya neden olur.

Tedavi

Ruhsal ya da organik bir hastalığa bağlı olmadığı sürece kabızlığın en iyi tedavisi, doğal yöntemlerdir: Posalı yiyecekler yemek; dışkının yumuşaması için bol sıvı içmek; karın kaslarının gergin olması için egzersiz yapmak, stresten kaçmaya çalışmak.
Yapılabilecek en kötü şey müshil ilacı almaktır. Bu ilaçlar bağırsak sinirlerini uyarıp peristaltizmi hızlandırırlar. Karın ağrısına ve yarı sulu dışkı çıkarılmasına neden olurlar.
Bu yolla boşaltılan bağırsaklar, sonraki yiyeceği daha fazla bağırsakta tutarlar ve bu da daha fazla kabızlığa neden olur. Hasta yeniden müshil alır ve bu işlem yinelenirse, bağırsak sinirlerinin yapay uyarıya koşullanması ve uyarı olamadığı durumlarda çalışmaması tehlikesi doğar. Müshil almaya ancak son çare olarak başvurulmalıdır. Çocuklarda ya da ağrılı dışkılama yapanlarda parafin fitilleri yararlı olabilir.
Kabızlığın yanı sıra apandisit gibi bir hastalık varsa, doktora gidilmelidir. Kendi kendine tedavi, tehlikeli olabilir.Doğal tedaviden sonra kabızlık görülüyorsa doktora görünmek gerekir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat