Kepeğin Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nedir?

Kepeğin Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nedir?

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Çoğu insanlarımız kepeğin ne olduğunu artık öğrenmişlerdir ;

Kepek, kaşıntı yapmaktan başka bir zararı olmamasına karşılık, göze hoş görünmemesi nedeniyle rahatsızlık verir. Ancak, genellikle kolay tedavi edilir.
Kepek, kafadaki ölü derinin aşırı miktarda soyulup dökülmesidir. Doktorların ‘’seboreik eğilim” olarak adlandırdıkları aşırı sebum ( derideki bezlerde yapılan doğal bir yağ) yapımının bir parçasıdır. Kıl ve saçların büyüdüğü alanları, özellikle de saçlı deriyi etkiler; ama bazen kaşlarda, göğüste ve kasıkta da görülür.

Nedenleri
Kepek vakalarının çoğunda bilinen bir neden yoktur. Ancak kalıtımın, beslenme alışkınlarının ya da bedenin hormon dengesindeki bir bozukluğun kepek oluşumuna katkıda bulunduğu yolunda kanıtlar vardır.
Stres ve duygusal değişiklikler keğeği artırabilir; iyi bir dinlenme ise bütünüyle ortadan kaldırabilir.
Buna ek olarak, ergenlik çağında derinin aşırı yağlı oluşu bu durumu, iyi bilinen bir nedenidir. Saçlarını düzenli olarak yıkama olanağından yoksun olanlarda tuzlu suda yüzerken bone takmayan kişilerde de apansız kepek oluşabilir.

Belirtiler
Kepek (küçük beyaz deri parçaları), saçlı deride ve bazen bedenin öteki kıllı bölgelerinde oluşur. Zaman zaman yoğun bir kaşıntı ile birliktedir.
Ağır vakalarda deride ve saçlarda aşırı yağlanma olabilir. Saçlı deri yer yer kızarır, küçük delikler ortaya çıkar ve oralardan olan sızıntı, sert, sarı kabuklar oluşturur. Yüz derisi, özellikle de alın, yanaklar ve kaşlar kızarır; kulakların üstü, göğüs, meme bölgesi ve köprücükkemiği üstündeki deri pullanır.
Tek ciddi komplikasyon, etkilenen deri bölgesinde çatlaklar açıldığı ve kabuklu bölgeye mikrop bulaştığı zaman ortaya çıkar. Bulaşıcı bir deri hastalığı olan impetigo oluşabilir. Bazen bu durum egzamaya dönüşebilir; kızarıklık ve iltihap daha da artar ve deriden saydam bir sıvı çıkmaya başlar. Kulak derisini etkileyen ağır kepek durumunda otitis eksterna, yani dışkulak yolu enfeksiyonu oluşabilir. Bu durum tıbbi bakım ve tedavi gerektirir. Kendiliğinden geçmesini beklemek doğru olamaz.

Benzer Durumlar
Kepek, saçkıran, sedef hastalığı (psöriasis) ya da eksfoliyatif dermatif (tüm bedenin soyulması, hastane tedavisi gerektiren ağır bir durumdur) ile karıştırılmamalıdır.

Tedavi
Başlıca tedavi, saçı özel kepek şampuanlarından biriyle düzenli olarak yıkamaktır. Doktorlar kömür katranı içeren zararsız ve ucuz şampuanları önerirler. Sülfür, özel bir bitkisel yağ bileşimi, yağ asitleri ve klorofil ya da selenyum içeren şampuanlarda oldukça yararlıdır.
Yalnızca ağır kepeklenme vakaları tıbbi tedavi gerektirir. Kafa derisinde aşırı kaşıntı ya da çatlama, saçlı deride pullanma ya da bedenin başka bölgelerine yayılma belirtileri olduğunda doktora başvurulmalıdır. Kepeklenme, arttığı dönemlerde, steroitli losyonlar ya da kremlerle tedavi edilebilir. Çizilmiş ve çatlamış deride ikincil enfeksiyonlar varsa, antibiyotik kullanmak gerekir.

Sonuç
Kepeğin tıbbi tedavisi yoktur. Zaman zaman iyileşip yeniden başlayabilen ya da herhangi bir yaşta bütünüyle ortadan kalkan kepeğin nedeni kesin olarak bilinmemektedir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat