Kerbela Olayı Nedir

Kerbela Olayı Nedir

Perşembe, 16 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Kerbela Olayını çoğu insanlarımız okulda çoğumuz camilerden dinledik ve öğrendik. Kerbela Olayı nedir bilmeyen arkadaşlar için Kerbela Olayı hakkında kısaca bilgi vermek istedim.

10 Ekim 680 senesinde 10 Muharrem 16 tarihinde Irak’ın içerisinde kerbala şehrinde Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V’in torunu olan Hüseyin Bin Ali’nin ufak birliğiyle Emevi Halifesi I.Yezid’de bağlı olan ordu arasında bir savaş başlamıştır.

Kerbela savaşı Şİİ ve Alevi inanışlarını meydana getiren en önemli durumdur. Peygamberimizin kızı Fatma’nın ve Peygamberimizin kızı Ali’den olma oğlu Hüseyin’in ölmesi Şiiler tarafından her sene aşure günü olarak kutlanır.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
 • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
 • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
 • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
 • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

“Kerbela Olayı Nedir” için 2 cevap

 1. yasmic.,., diyor ki:

  ya arkadaşlar bana acil birisi semavi nedir ? açıklayabilir mi

 2. gizli bilgin diyor ki:

  Kerbela Olayı, Hz. Ali’nin oğlu ve Şiilerin üçüncü imamı Hz. Hüseyin’in, Emevi hali­fesi I. Yezid’in ordusunca öldürüldüğü kısa çarpışma (10 Ekim 680 [10 Muharrem 61]). Emevilerin iktidarını sağlamlaştıran bu olay dolayısıyla Şiiler her yıl Muharrem ayının 10. günü topluca yas tutarlar. I. Yezid, babası İ. Muaviye’nin ardından halifelik makamına geçince (680 ilkbaharı), halifeliğin Hz. Ali’nin (ö. 661) soyuna ait olduğunu savunanlar Kûfe’de ayaklandılar ve Hz. Hüseyin’e biat ederek onu kente çağırdılar. Bu arada Şiilerin ayaklanma hazırlığını haber alan I. Yezid, düzeni sağlaması için Basra valisi Ubeydullah’ı Kûfe’ye gönderdi.

  Ubeydullah, Kûfe’deki aşiret reislerini topladı ve onları halkın davranışlarından sorumlu tutacağını bildir­di. Bu arada Kûfelilerin kendisini coşkuyla karşılayacağını uman Hz. Hüseyin ailesini yanma alarak Mekke’den yola çıktı. Fırat İrmağının batısındaki Kerbela’ya vardığın­da, Übeydullah’ın gönderdiği ve Kûfe’nin kurucusunun oğlu olan Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas komutasındaki bir orduyla karşılaştı. Fırat’la bağlantısı kesildiği için susuz kalan Hz. Hüseyin savaşa girdi, ailesi ve adamlarıyla birlikte başı kesilerek öldü­rüldü.

  Kerbela Olayı, yalnız Şiiler arasında değil Sünni dünyasında da büyük bir trajedi sayılır ve Kerbela’da ölenler şehit olarak anılır. Bu nedenle İslam geleneğinde Ömer bin Sa’d, Ubeydullah ve I. Yezid acımasız­lık ve şiddetle özdeşleşmiştir. Kerbela’dan başka iran’da da olayın yıldönümlerinde ateşli gösteriler yapılır. Hz. Hüseyin’in tür­besi Şiiler için en kutsal yer sayılır.

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat