Kızamık Hastalığı Nedir

Kızamık Hastalığı Nedir

Çarşamba, 02 Mayıs 2012 tarihinde admin tarafından yazıldı.


kızamık, kızamık nedir, kızamık ne demek, kızamık neye denir, kızamık ile ilgili bilgiler, kızamık hakkında bilgi, kızamık ne demektir, kızamık anlamı,
Kızamık, bir tür virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar, ardından yüz ve enseden başlayan, gövdeye de yayılan kırmızı renkte döküntü ortaya çıkar. Henüz aşı olmamış ve anneden geçen korumanın azaldığı bebekler, okul öncesi dönemdeki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, 2 doz kızamık aşısı yapılmamış kişiler hastalığa yakalanma için yüksek riskli gruplardır.
Mikropla temastan sonra kuluçka dönemi 10-12 gündür. Önce; ateş, halsizlik, iştahsızlık, gözlerde sulanma ve kızarma, öksürük ve burun akıntısı başlar. 2-3 gün içinde, yanak içlerinde beyaz benekler, bundan 2 gün sonra da yukarıdan aşağıya doğru ilerleyen kırmızı döküntü ortaya çıkar.
Kızamık geçiren hastalarda, özellikle iyi beslenmemiş çocuklarda bronşit, zatürre, ishal, orta kulak enfeksiyonu, konjonktivit, körlük gibi komplikasyonlar görülebilir. Yıllar sonra ortaya çıkabilen nadir bir komplikasyon da, merkezi sinir sistemini dejenere eden ölümcül bir tablo olan SSPE ( Subakut Sklerozan Pan Ensefalit ) denilen bir hastalıktır.
Kızamık çok bulaşıcıdır. Hasta kişiyle solunum teması, öpüşme, aynı kaptan yeme gibi yollarla virüs alınır. Hastalığın en bulaşıcı olduğu dönem, ateş başlamadan öncesiyle döküntü çıktıktan 4 gün sonrasına kadarki dönemdir. Hasta çocuk, bu dönemde izole edilmeli, döküntü başladıktan sonra en az 5 gün okula gitmemelidir.
Viral bir hastalık olduğu için, etkene yönelik tedavi yoktur. Ancak; yatak istirahati, bol sıvı alımı, öksürük için soğuk buhar yardımcı olacaktır. Doktorun önerdiği ateş düşürücü ve vitamin takviyesi kullanılabilir. Hastalık yaklaşık 1 hafta sürecek, ömür boyu bağışıklık sağlayacaktır.
Kızamık aşıyla önlenebilen bir hastalıktır. Ancak ilk yaş içinde ( genellikle 9 ay dolunca ) yapılan tek doz aşının yeterli olmadığı, en az 2 doz aşı gerektiği unutulmamalıdır. Gelişmekte olan ülkelerde, halen tüm çocuklara aşılanması sağlanamamakta ve 5 yaş altı çocuk ölümlerinde en sık sorumlu olan enfeksiyon etkeni olarak kızamık karşımıza çıkmaktadır. Hedefimiz, aşısı olan bir hastalık yüzünden çocuklarımızın sıkıntı çekmemesi, ölümcül olabilen komplikasyonlarla karşılaşmamalarıdır.
Çocuk hastalıkları : Altıncı Hastalık, Boğaz Ağrısı, Büyüme Ağrısı, Demir Eksikliği Anemisi, Doğuştan Kalça Çıkığı, İdrar Yolu Enfeksiyonu, Hepatit A, Hepatit B, İnmemiş Testis, Kabakulak, Kabızlık, Karın Ağrısı, Kızamık, Kızıl, Krup, Kusma ve İshal, Menenjit, Orta Kulak İltihabı, Rotavirüs İshali, Suçiceği, Tüberküloz, Yenidoğan Sarılığı, Zatürre .
Kızamık
Bilinen en eski ve çocukluk çağının en sık görülen döküntülü hastalığıdır. Yaygın aşılama sayesinde, son yıllarda sıklığı ve tehlikesi azalmaya başlamıştır.
• Kızamık virüsü adlı bir virüs yoluyla yayılır.
• Kış ve ilkbahar aylarında daha fazla görülür.
• Hastalar virüsü boğazlarında taşırlar
• Hasta ile temas eden kişi hastalığı başka birine bulaştırmaz
• Kızamık geçirmiş annelerin bebeklerinde ilk 3-4 ay kızamık görülmez
• Virüs, solunum yoluyla bulaşır
• Bir kez geçiren kişide hayat boyu bağışıklık bırakır.
Kızamık Belirtileri
Hastalık bulaştıktan sonra 10-12 gün kuluçka dönemi vardır. Bu dönemin ardından, ateş, gözlerde kızarma ve öksürük ile giden bir nezle hali başlar. Bu dönem 3-4 gün sürer ve soğuk algınlığından ayırt edilmesi zordur. Ardından döküntü başlar. Kızamık döküntüsü alın ve enseden başlar, yüze, boyuna, kollara ve gövdeye yayılır. Ateş, her zaman döküntüyle birlikte bulunur. 3. günden itibaren, esmer bir iz bırakır ve pullanma ile döküntü solmaya başlar.
Kızamıklı çocuğun bakımı:
Önce bir yanlış inanışı düzeltelim; kızamıklı çocuğa ilaç verilir. Kızamıklı çocuğun ateşi düşürülür. İlaç verilmesi, halk arasında inanıldığı gibi “kızamığın içe dökülmesine” ve çocuğa zarar vermesine neden olmaz.
• Yatak istirahati,
• Sulu ve yumuşak gıdalarla beslenme,
• Ateş kontrolü:İlk seçilecek ilaç, çocuğun kilosuna göre parasetamoldür (calpol, termalgine, tylol, tamol vb)
• Yeterli sıvı verilmesi: İştah azalmasına bağlı olarak su kaybı olabilir. Bunu önlemek için,çocuk olabildiğince sıvı ağırlıklı hafif gıdalarla beslenmelidir. Acılı, baharatlı yiyecekler ve karbonatlı içeceklerden kaçınılmalıdır. Çocuğu, ağrı kesici sonrasında ağrıları azaldıktan sonra beslemek daha kolaydır.
• Rahatsız edici öksürük varlığında yumuşatıcı ilaçlar kullanılması.
Kızamık hastalığının aşısı vardır, ve her sağlıklı çocuğa 9. ayda yapılmalı, gerekli dönemlerde de, tekrarlanmalıdır.
Ne zaman doktoru tekrar aramalı?
• 4. gün döküntüde solma başlamamışsa,
• Ateş 4. gün hala düşmemişse,
• Dehidratasyon (su-kaybı) bulguları görülürse,
• Dalgınlık, uykuya eğilim, kolayca uyandırılamama, halüsinasyonlar görülürse,
• Ciddi başağrısı, ense sertliği/ağrısı ve sırt ağrısı başlarsa,
• Tekrarlayan kusmalar olursa,
• Çocuğa yeterli sıvı verilemezse,
• Nefes alma güçlüğü, sık nefes alıp verme, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, şiddetli öksürük varlığında,
• Dengesiz yürüyüş ve güçsüzlük/halsizlik gelişirse,
• Çocuk hastalık başlangıcına göre daha “hasta” görünüyorsa.
KIZAMIK
Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni, bir çeşit virüstür. Kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle, kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı, sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir.
Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına, boyuna, göğse, kollara, karına, ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur.
Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı
18-20 derece arasında tutulmalı, günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca, hastanın ağız, burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık, zatürree, bronkopnömoni, zatülcenp, ortakulak iltihabı veya ensafalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir.
Kızamık geçirenler, bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yaşında yaptırılacak kızamık aşısı da bağışıklık sağlar.
Kızamık
Kızamık çok bulaşıcı bir akut virüs enfeksiyonu ve yaygın olarak rastlanan döküntülü bir hastalıktır. Vücudun dışındaki etkenlere oldukça dirençsiz bir virüstür. Kızamık son derece bulaşıcıdır. Hastadan sağlıklı kişilere solunum yoluyla ve hasta ile direkt temas sonucu kolayca bulaşır.
Hastalığın seyri: Kuluçka dönemi 10-14 gündür. Bulaşma bu döneminde başlar, virüs 8-10 gün boyunca vücutta belirti vermeden ürer. Normal olarak 10. günde döküntü öncesi dönem başlar, başağrısı, ateş, nezle, öksürük, gözde batma, kaşıntı hissi ve ışığa duyarlılık görülür. Ağızda yanağın içinde, mavimtrak beyaz lekeler belirir. Ateşin geçici olarak düşmesiyle döküntülü dönem başlar. Döküntüler önce pembe renkli küçük lekeler şeklindedir. Daha sonra hafifçe kabarır, büyür, artar ve koyulaşıp kırmızıya döner. Döküntüler sırasında ateş tekrar yükselir çocuk halsizdir ve sürekli yatmak ister, öksürük devam eder, gözlerde sulanma olur, ishal görülebilir. Bu dönem 7-10 gün kadar devam eder ve ateşin düşmesiyle sonuçlanır. Döküntüler yavaş yavaş iz bırakmadan kaybolur. Şikayetler sona erer. Kızamık, virüsler etkisiyle oluşan bir hastalık olduğu için, komplikasyon olmayan durumlarda, antibiyotik kullanımının hastalığa olumlu etkisi olmaz. Hastalık sırasında çocuk yemek için zorlanmamalıdır. Sıvı ve kolay sindirilen besinler verilmelidir.
Korunma: Kızamıktan korunmanın tek yolu aşıdır. Kızamık aşısı olan bir çocuk, bir ay içinde bu hastalığa bağışıklık kazanır. Ateş ve hafif döküntü gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir.

kızamık özellikleri, kızamık hakkında kısa bilgi, Çocuk Hastalıkları, Çocuklarda görülen hastalıklarTüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat