Kramp Nedir ve Kramp Girdiği Anda Ne Yapmak Gerekir?

Kramp Nedir ve Kramp Girdiği Anda Ne Yapmak Gerekir?

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Çoğu kişi bilir aniden bir anda ortaya çıkan ve çok ağrı yapan kas krampları geçirmişlerdir.
Ancak bu durum genellikle cidi değildir, masajla geçer.
Kramp, bir kasın ya da kas grubunun ağrılı ve istemdışı kasılmasıdır. Daha çok bacaklarda görülür ve baldır kasları ile uylukların arasındaki kasları etkiler. Belirti vermeden, apansız (bazen de kişi derin uykudayken) girer. Kramp sırasında kas lifleri kasılıp, sert bir düğüm halini alırlar. Bu durum, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.

Nedenleri
Kramp, kol ve bacaklardaki kaslara yeterli kanın ulaşılamamasıyla sonuçlanan, yetersiz dolaşım nedeniyle gelişebilir. Soğukta kalmak, özellikle de yorgunlukla bir araya geldiğinde, krampa neden olabilir. Bacak kaslarını zedeleyen atletlerin, söz konusu kaslarında kramp olabilir. Bedenin tuz yiirmesine neden olan aşırı terleme ile egzersizden hemen önce yemek yeme gibi durumlar da kramp nedeni olabilir.

Belirtiler
Krampta söz konusu kas ya da kaslar, keskin bir ağrıyla kasılır ve kası hareket ettirmek ya da gevşetmek için gösterilen çaba yetersiz kalır. Yineleyen kramp şikayetleri olan kişiler doktora başvurup, dolaşımla ilgili bir sorunları olup olmadığını anlamalıdırlar.
Krampın kendisi rahatsız edici olsa da tehlikeli değildir. Ancak, yüzerken (özellikle derin sularda) gerçekten tehlikeli olabilir.Fiziksel etkinlik sırasında kramp girdiğinde hareketin kesilmesi gerekir.

Tedavi
Damar hastalığı gibi bir dolaşım sorununa bağlı olarak oluşan kramplar, doktorun önereceği damar açıcı bir ilaçla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar daraln damarları genişleterek kaslara ulaşan kan miktarını artırırlar.
Sporla ilgilenen kişiler ve gençler, bedensel etkinliklerden hemen önce yemek yemekten kaçınmalıdırlar. Terleme gibi bir nedenden dolayı bedende aşırı tuz yitimi nedeniyle kramp oluşmuşsa, su ile birlikte tuz alınması, bedende dengeyi sağlamaya yarar.
Kramp masajla ve kasın hareket ettirilmesi ile geçiştirilebilir.
Damar hastalığına bağlı kramplar yaşamın ileri yıllarında görülür, ilaçlar belirtileri ortadan kaldırmakla birlikte sertleşen damarları tam anlamıyla tedavi etmez. Hareketli kişilerin çoğu, krampların çok kısa süreli olduğunu fark ederler.
Gebelikleri sırasında kramptan yakınan kadınlar, bebek doğduktan sonra belirtinin yok olduğunu görürler.
Bazı kişilerde, özellikle yaşlılarda, geceleri şiddetli kramplar olur; bu krampların belirli bir nedeni yoktur.”Gece krampları” , yatmadan önce kinin gibi bir ilaç alınarak önlenebilir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat