Kulak Kiri Nedir ve Kulak Kirinin Nedenleri Nelerdir

Kulak Kiri Nedir ve Kulak Kirinin Nedenleri Nelerdir

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Kulak Kiri Nedir ve Kulak Kiri nedenleri hakkında tüm detaylı bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.

Kulak Kiri Nedir
Kulak kiri, kulak kanalının, dışta bulunan üçte birlik bölümünde yer alan ter bezlerince salgılanan yağların, deri döküntülerinin ve toz taneciklerinin bir karışımıdır. Ypışkan ve su geçirmeyen bu madde, enfeksiyona karşı doğal bir savunma sağlar. Zararsızdır ve genellikle kulağın kendi kendini temizleme mekanizması tarafından atılır. Ancak bazen birikerek geçici sağırlık oluşturabilmektedir. Bu durumda tıbbi yardım gerekir.

Sorunlar
Normal koşullarda kulak kiri kulakta birikmez; çene kemiğinin hareketleri ve derinin dökülmesiyle sürekli olarak kulaktan dışarı atılır.
Bazı kişiler ötekilerden daha fazla kulak kiri üretir. Tozlu yerlerde çalışanların, kulağı çok kıllı olanların, kulak derisinde ya da saçlı dersinde enfeksiyon bulunanların kulaklarında daha çok kir birikir.
Biriken kir çeşitli belirtilere neden olur. Bunların en önemlisi sağırlıktır. Kulak kirinin topluiğneyle, kibrit çöpüyle ya da pamuk sarılı çubuklarla çıkarılmaya çalışılması, daha fazla içeri gitmesine ve kulak kanalının dar yerinde sıkışıp kalmasına neden olur. Kulak kiri biriktiği zaman kulakta tahriş ve uğuldama olur; ender de olsa ağrı da yapabilir.
Duştan ya da yüzmeden sonra kulakta apansızın bir basınç duygusu ve sağırlık olabilir: Bu, kulağa giren suyun kiri şişirmesinden kaynaklanır. Kulağı temizleme çabaları kirin daha içerilere kaçmasına yol açarak, ağrı, uğuldama ve baş dönmesi yapabilir.

Tedavi
Kirin kulağı tıkaması çok rastlanılan durumlardandır. Uzman doktor kulak kirini özel bi sygıtla alır.
Kirin yıkanması da olanaklıdır. İşlem bilgili ellerde yapılırsa tehlikesizdir. Şırıngayla su vermeden önce doktor hastasına, kulak içine bikarbonatlı soda çözeltisi ya da ılık zeytinyağı gibi, kiri çözecek sıvılar damlatmasını önerebilir.
Kulak yıkanması ağrısız bir işlemdir. Şırınganın ucu kulağa değdirilmeden ılık su fışkırtılır; sonra kulak temizlenip kurutulur. Kulağın açıldığı zaman hissedilir. Çocuklarda kulak yıkama işlemi, özel dikkat ister. Çocuk huysuzsa ve yerinde durmuyorsa, anestezi yapılabilir.
Geçmişte bir kulak sorunu olmuş hastaların kulakzarı delinebilir. Normal zar kolayca yırtılmaz, ama daha önce delinip iyileşmiş zarlar duyarlı hale gelir ve yıkanma sırasında dikkatli olmayı gerektirir.
Biriken kulak kiri miktarının çok olması ve katılaşması hastanede bir uzman tarafından çıkarılmasını gerekli kılar.İşlem bir emme aygıtıyla ve kulağın içini aydınlatıp gösteren bir operasyon mikroskobuyla yapılır.Hasta sırtüstü yatırılıp başı bir yana çevrilir. Doktor kulağı inceler, sonra tıkayıcı maddeyi çıkarır. Madde yumuşaksa emici bir aygıtla (aspiratörle) alınır.
Birçok işlemde olduğu gibi bu da, uzman ellerde tehlikesizdir ve kulak kirinin çıkarılmasının en iyi yoludur.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat