Pişik Nedir ve Pişik Tedavisi Hakkında

Pişik Nedir ve Pişik Tedavisi Hakkında

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Pişik Nedir ve Pişik Tedavisi Hakkında bilgiler;

Pişik bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Her zaman önlenemese bile, tedaviye hemen başlanarak çocuğun rahata kavuşturulması sağlanır.
Ne kadar iyi bakılırlarsa bakılsınlar, aşağı yukarı bütün bebeklerde zaman zaman pişik olur. Bebeğin altı sık sık kirlendiği için yumuşak ve duyarlı olan derisinin nemden, kirden ve bezin sertliğinden etkilenmesi neredeyse kaçınılmazdır. Ancak pişiğin neden ve nasıl olduğunu bilmek, bebek için ciddi bir sorun oluşturmadan geçirilmesini sağlayabilir.

Nedenler
En sık görülen pişik, idrarın, dışkıda bulunan bakterilerle temas etmesiyle oluşan tepki sonucu açığa çıkan amonyağa bağlıdır. Bu amonyağın bebeğin derisi üzerinde yakıcı etkisi vardır.
İnek sütüyle beslenen çocukların dışkısı daha fazla baz özelliktedir ve daha fazla amonyak açığa çıkararak pişik yapar. Buna karşılık anne sütü alan bebeklerde pişik daha az görülür. Yine de bu tür pişik bütün çocuklarda görülebilir.
Dışkıyla kirlenen bez hemen değiştirilmelidir. Fazla kalır ve idrarla karışırsa pişik nedeni olabilir. Sert bezler de sürtünmeyle deriyi tahriş edip pişiğe elverişli ortam yaratabilirler. Lastik külotlar ise nemin buharlaşmasını önleyerek pişik sürecini hızlandırır. Pişik benzeri deri rahatsızlığının bir nedeni de mantar enfeksiyonudur. (cancida albicans)
Bebeğe doğum sırasında annenin vajinasından ya da sonradan kirli biberon yoluyla mantar bulaşabilir. Bakteri ağızdan makata oradan da çocuk bezlerine geçer. Bazen konak da pişik oluşturur. Baştan düşen kepek bedenin öteki bölgelerini bu arada bezli bölgeyi de etkileyebilir.

Belirtiler
Amonyak pişiği, dış cinsel organların çevresinde nemli ve kırmızı alanlar oluşturur. Kontrol altına alınmazsa kalçaya da yayılır. Neredeyse birkaç saat içinde pişik şiddetlenebilir ve sonra deri buruşuk ve kalınlaşmış bir görünüm alır, kağıt gibi soyulur. Zamanla pişik bölgesinde yaralar oluşur.
Mantar enfeksiyonu nedeniyle başlayan pişik makat çevresinden başlayıp kalçaya yayılır. Aynı zamanda ağzın içinde, dilde, damakta ve yanak içlerinde de beyaz alanlar görülebilir.
Konak nedeniyle oluşan pişik kahverengimsi kırmızıdır ve kundak bölgesiyle birlikte bedenin öteki bölümlerine de yayılma eğilimi gösterir.

Evde Tedavi
Bebeğin altı her zaman iyi temizlenmelidir. Herhangi bir tahrişe rastlanıldığında sabunlu su yerine bebekler için özel olarak hazıranmış losyonlar ya da yağlar kullanılabilir. Sonra da pişik yerine çinkolu ya da silikonlu bir merhem sürün.
Her fırsatta altı açık bırakılarak derinin hava alması sağlanmalıdır. Bebeğin gün boyu altının bağlanması gerekiyorsa bezinin sık sık değiştirilmesine özen göstermek gerekir.

Tıbbi Tedavi
Geçmeyen ya da iyileşme göstermeyen pişikler için doktora danışmak gerekir.
Amonyak pişiğinde doktor yanmayı önleyici bir merhem verecektir. Bazı merhemler bazı tür pişiklere daha iyi gelir. Dolayısıyla çocuğun pişiğine iyi geldiği anlaşılan merhemin adını gerektiğinde yine almak için not etmek akıllıca olur.
Eğer pişik mantar enfeksiyonundan olmuşsa ”mavi ilaç” kullanılır. Konak nedeniyle oluşan pişikte de doktorun vereceği ilaç kullanılır. İlaçlı bir şampuanla da kepek giderilir.
Bazen pişik çok inatçı olur ama önce her türlü önlemi almak gerekir. Eğer her şeye harşın sürüyorsa doktorun önereceği ilaçlarla etkili bir tedavi sağlanır.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat