Reflu Nedir ve Reflu Belirtileri Nelerdir?

Reflu Nedir ve Reflu Belirtileri Nelerdir?

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Reflu Nedir ve Reflu hakkında tüm detaylı bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.

Reflu sözcüğü tıpta, sıvıların ters yönde aktığı durumları tanımlar. Sözgelimi mide içeriği yemek borusuna doğru çıktığı zaman reflu’dan söz edilir. Midenin asit içeriğinin yemek borusuna doğru yükselmesi, yaygın bir şikayettir. Aslında bu kadar yaygın oluşu nedeniyle normal bir durum olarak kabul edilebilirse de, aşırı olduğu zaman sindirim bozukluğu belirtilerine yol açar.

Doktorlar reflu terimini, beden sıvılarının ters yönde aktığı bütün durumlar için kullanırlar. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması en sık görülen örnektir, ama reflu, bedenin öteki bölgelerinde de olabilir.
Bağırsakta reflu, incebağırsağın safra içeren sıvısının mideye akmasıdır. Bu durum en çok peptik ülserin tedavisi için mide ameliyatıyla midelerinin bir bölümü alınan kişilerde görülür. En ciddi reflu vakalarından biri de, idrarkesesindeki idrarın geriye, yani idrarborusuna geri kaçmasıdır. Bu durum bebeklerde oluşursa yineleyen böbrek enfeksiyonlarına ve dolayısıyla kronik böbrek iltihabına neden olur. Bu vakalar, çok ender görülmelerine karşılık, idraryollarındaki yineleyen enfeksiyonların ciddiye alınmasını gerektiren nedenlerdendir. REflu kalpte de olabilir: Kalp kapakçıkları yetersizliğinde, kan ters yöne akabilir.

Yemek Borusundaki Reflunun Nedeni

Herkes zaman zaman yemek borusuna ilişkin refludan yakınır. Yemek borusunu mideden ayıran bir büzücü kas yoktur; mide özsuyu,yemek borusu çeperinin kaslı yapısı ve yemek borusunun diyaframdan geçerken daralması sayesinde midede tutulur. Bu mekanizma yetersiz kalırsa reflu oluşur.
Reflu çocukluk ve yaşlılık döneminde yaygın bir sorundur, ama orta yaşlılarda da sık görülür. Aynı zamanda, rahmin büyümesiyle midenin yukarı itilmesi nedeniyle gebelikte de oluşur. Bu durum genellikle diyafram fıtığı ile ilgilidir. Bu da midenin yukarı kalkmasıyla karın boşluğundan çok göğüs boşluğu içinde yer alması ve refluya zemin oluşturması anlamına gelir. Ancak reflu ve diyafram fıtığı değişik sorunlardır ve her zaman bir arada görülmeyebilirler. Başka bir deyişle reflu, fıtık olmadan da olabilir ya da ciddi bir fıtıkta reflu önemsiz olabilir.

Belirtiler ve Tehlikeler

Reflu göğüste yanma duygusu yapar. Kişi bunu genellikle mide yanması olarak tanımlar. Söz konusu şikayet yemekle, eğilmekle ya da mideyi harekete geçiren öteki pozizyonlarla artar. Geğirme ve ağızda ekşimeye neden olur. Bu durum tehlikeli değilse de birtakım komplikasyonlara yol açabilir: Asit maddenin tahrişi sonucu sürekli iltihap oluşur. İltihabın sonucunda da yemek borusu daralarak besinlerin mideye geçmesinde ve yutkunmada güçlük yaratır. İltihap nedeniyle oluşan kanamalar, uzun sürede kansızlık yaratabilir.

Tedavi

Tedavinin ilk ilkesi, durumu daha da ağırlaştıran etkenlerden kaçınmaktır. Szögelimi sigara bırakılmalıdır; çünkü hem asit miktarını çoğaltır, hem de yemek borusu çeperlerindeki kasları gevşeterek mide özsuyunun yukarı çıkmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca hasta eğilmemeli ve yatakta yüksek bir yastık kullanarak baş düzeyinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu yapılmadığında belirtiler en fazla gece şiddetlenir. Mide asitinin oluşmasını engelleyen cimetidine ya da aljinat içeren jel yapısındaki ilaçlar kullanılabilir.
Sorunun ameliyatla çözüme kavuşturulması da olanaklıdır. Ameliyat daha çok, diyafram fıtığına bağlı reflu vakalarında uygulanır. Ancak böyle bir ameliyat geniş çaplıdır ve sonuçlar kesin değildir. Bu yüzden ameliyata ancak ilaçların etkisiz kaldığı durumlarda, son çare olarak başvurulur.
Yemek borusu reflusunun beliritleri genellikle iyi bir ilaç tedavisi ve hastanın kendine dikkat etmesiyle ortadan kaldırılır.Öteki organlarda ortaya çıkan reflu çeşitli belirtilerle seyreder. Sözgelimi boşaltım sisteminde yineleyen enfeksiyonlar, kalp kapakçıklarındaki yetersizlilerde ise özgün belirtiler ortaya çıkar. Her durumda muayeneyi ayrıntılı incelemeler izler. Tanı kesinleştikten sonra uygun tedaviye geçilir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat