Saçlarımız Neden Dökülür

Saçlarımız Neden Dökülür

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Merhabalar saç dökülmesi problemini çoğu kişiler yaşar ve bunlarında arasında bende yer alıyorum.Bazen korku bile geliyor ; ya kel olursam felan…
Bu saç dökülmesi problemini merak ederek neden saçların döküldüğünü öğrenmek istedim.
Saçların yok olası doğal bir süreç olabileceği gibi, stres kaynaklı yada altında yatan farklı başka bir rahatsızlığın uyarıcısı olabilir.

Saçların büyümesi, gerilemesi ve dinlenmesi olarak üç aşamada örünü sürdüren bir yapıya sahiptirler. Dinlenme aşamasında saç dökülür fakat bu kalıcı olan bir dökülme değildir. Dökülen saçlar tekrar büyüme aşamasıan girer ve büyümeye devam eder. Saç döngüsü bu şekilde devam eder. 50-100 tel saç dökülmesi doğal olarak karşılanır. Daha fazla olan kayıpların nedeni araştırılmalı ve bazı anazlizler ile nedeni bulunup nedene yönelik olarak tedavisi yapılmalıdır.

Saç dökülmesi problemi bulunan birçok insana öncelikle çıplak göz ve el ile muayene yapılır. Diğer aşamada saç dökülmesinin nedeni bir rahatsızlık olduğu düşünülüyorsa farklı kan testleri, saçlı deri muayenesiyle gerek duyulursa deri biyopsisi, saç çekme testi ve saç telinin ypaısı mikroskop ile incelenere kesin nedeni tepsit edilir.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. En çok rastlanan saç dökülmesi nedenleri şöyledir ;

Erkek tipi saç dökülmesi ; En fazla rastlanan saç dökülmesi sebebidir. Genetik özellikler ve erkeklik hormonu sebebiyle meydana gelen doğal bir olaydır. Bu kesinlikle bir hastalık değildir. Fazla sayıda uygulanabilecek tropikal tedaviler ve ilaç kullanarak önüne geçilebilir. Bazı durumlarda tedavisi yapılanbilen bu durum saç ekimi yöntemiyle kesin çözüm elde edilir.

Saçkıran ; Bu tarz saç kaybetme düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde yada daha geniş yuvarlak yama gibi kel alanda meydana gelir. Nadirde olsa bütün saç ve vücut kıllarında kayıplar meydana gelebilir. Saçkıran heryaşta insanda görülebilir. Daha fazla sıkıntılar ve stres nedeniyle oluşabilir. Çocukluk yaşında görüldüğü zaman otoimmün bağışıklık sistemi rahatsızlıklarıyla ilgili olabilir. Farklı tedavilerle ve psikolojik destek ile tedavi edilebilir.

Kansızlık ; Demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkan kansızlık saç dökülmesi nedenlerinden birisdir. B12 ve folik asit eksiklik sebebiyle meydana gelen kansızlık problemi olan insanlarad saç dökülmesi görülebilir. Kansızlık tedavi edildiği zaman saç dökülmesi durabilir.

Tiroid Hastalıklar ; Fazla ve az çalışan tiroid saç dökülmesine sebep oluyor. Tiroid rahatsızlıklar laboratuar testleriyle araştırılabilir. Hastalık tedavi edilirse saç dökülmesi durur.

Saçlı Deriyi Tutan Hastalıklar ; Mantar rahatsızlıkları ve likenpilanopilaris ismi verilen farklı saçlı deriyi tutan rahatsızlıkar nedeniyle saç dökülmesi meydana gelebilir.

Yüksek Ateş ve Ağır Enfeksiyon Rahatsızlıkları ; Saçların dinlenme aşamasına girerek dökükmesine sebep olabilir. Kalıcı bir kayıp yaramaz. Hastalık ortadan kalktığı zaman saçlar eski halini alır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ; Hamilelik dönemi süresince kadında saçlar büyüme evresidedir. Yani hamilelikte saçlarda dökülme biter ve gürleşir. Doğum olduktan sonra saçlar dinlenme aşamöasına girer ve bu aşamada yoğun bir şekilde dökülme meydana gelir. Bu dökülme 8 ay ila 1 sene arasında devam eder ve sonra eski haline döner.

İlaçlar ; İlaçların bazıları geçici süreliğine saç dökülmesine sebep olabilir.Depresyon, kalp rahatsızlığı, romatizma, gut ve yüksek tansiyon için verilen ilaçlar ve yüksek doz a vitamini, ivilce ve sedef tedavisinde kullanılmakta olan birtakım ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Kanser Tedavisi ; Kanser tedavisinde saç hücrelerinin bölünmesi durdurulabilir. Saç deriden çıktığında zayıflar ve kırılır. Bu olay terapiden 1-3 hafta sonra meydana gelir ve hasta saçının yüzde 90′lık bir kısmını kaybeder. Terapi bittiktensonra saçlar tekrar büyür. Eski haline gelir.

Doğum Kontrol Hapları ; Genetik yatkınlık ile doğum kontrol hapı kullanmak saç dökülmesine sebep olabilen diğer durumdur. Doğum kontrol haplarında saç dinlenme aşamasına girer. İlaç bırakıldıktan sonra dökülme sona erer.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat