Sedef Hastalığı Tedavisi Sedef Hastalığı nedir Sedef Hastalığı Nedenleri

Sedef Hastalığı Nedir ve Sedef Hastalığı Nedenleri Nelerdir

Cumartesi, 11 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Sedef Hastalığı Nedir ilk olarak bu sorumuza yanıt verelim ve daha sonra Sedef Hastalığı nedenleri ve Sedef Hastalığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi verelim.
Sedef hastalığı;
Oldukça sık görülen ve çoğu kez hafif seyreden bir deri hastalığıdır.Pek çok türü vardır.Sedef hastalığı, oldukça yaygın bir deri hstalığıdır. Döküntülü pullu bir rahatsızlıktır ve akut dönemleri ile onu izleyen yinelemelerle seyreder.

Nedenleri

hastalığın kalıtımla geçtiğini gösteren bir çok kanıt vardır. Sedef hastalığı tanısı konulan çoğu hasta akrabalarından en az birinde de aynı durumun olduğunu anımsar.Ancak, kalıtsal eğilimi olan kişilerde sedef hastalığını ortaya çıkaran nedenler çok çeşitlidir. Fiziksel ve Kimyasal travmalar söz konusu olabilir. Derinin hasar gördüğü alanlarda sedef hastalığı orataya çıkabilir. Grip gibi genel enfeksiyonlarda sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilir.
Hastalığın, özellikle ergenlik ve menepoz döneminde ortaya çıkma eğilimi göstermes hormon değişikliklerinin de etkili olabileceğini düşündürmektedir. öte yandan, gebelik döneminde hastalık çoğu kez gerilemekte, gebelik sonlanır sonlanmaz da yeniden alevlenmektedir. İlaçların olumsuz rol oynaması enderdir; ama sıtma tedavisinde kullanılan belirli ilaçlarla hastalık arasında ilişki olduğu bildirilmektedir.
Sedef hastalığında psikolojik etkenlerin önemi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Sınav ya da bir yakının yitirilmesi gibi duygusal gerginliklerin hastalığı ortaya çıkarabilme olsalığının yanı sıra, bazı psikiyatrlara göre, bilinç dışındaki sorunların dışavurumu da olabilir. İki durumda da anlayış ve çözüm, hastalığın iyileşmesine katkıda bulunur.

Belirtiler ve Tipleri

Sedef hastalığında oluşan altı kırmızı, üstü sedef renkli, pul pul kabuklu lekeler, kalıcı olma ve birleşme eğilimi gösterirler. Deri zamanla kalınlaşır ve pul pul kabuklanır. Ağrı yoktur, ama kaşıntı olabilir. Deri yüzeyi tırnakla çizilmedikçe kanama olmaz. kabuklar kaldırılırsa, kalınlaşmış deri içinde uzanan kan damarlarının bulunduğu yerlerde, çok sayıda küçük kanama noktaları görülebilir.
Sedef Hastalığı belirtileri azdır, ama hastalığa başka durumlar da eşlik edebilir. Sedef Hastalığında artrit olasılığı artar. Bu durum deride ki hastalığa bağlı olarak kötüye ya da iyiye gidebilir. Tırnaklarda da Bazı değişikler ortaya çıkabilir ve sonuçta tırnak,parmaktan kopup ayrılabilir.
Sedef hastalığının birçok tipi vardır. En sık rastalananı deişik büyüklükte plakların görüldüğü tiptir. Buna plaklı sedef hastalığı denir.Çocuklarda kulak ya da boğaz enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan ve guttata diye adlandırılan bir tür sedef hastalığı olur. Gövdede, kl ve bacakların üst kısımlarında,yüzde, saçlı deride ve peniste çok sayıda küçük, kırmızı sedef lekesi ortaya çıkar. Hastalığın ender tiplerinde biri olan bu biçim, genellikle kendiliğinden ve bir daha yinelememek üzere iyileşir.
Bedendeki kıvrım yerlerinde görülen bir tip de vardır. koltukaltları ve kasıklar gibi kıvrımlarda ya da deri katlarında ortaya çıkan bu tipta pullanma olmaz, yalnızca kırmızı lekeler görülür. bu durum mantar enfeksiyonu ile karışabilir ama sedefli derinin bütünüyle aynı renkte olmasına karşılık, mantar enfeksiyonunda kenarlar kırmızı renklidir.

Tedavi

Sedef hastalığının tedavisi, genel ve tıbbi önlemleri kapsar.Tanı konulduktan sonra hasta, yaşamını yeniden düzene sokmalıdır. Sözgelimi işi gereği uğraştığı birtakım maddelerin derisine zararlı etkileri oluyorsa, işini değiştirmesi gerekebilir. Hastalığın alevlenme dönemlerinde, çalışmaya ara verip, bir süre dinlenebilmelidir. Sedef hastalığının ortaya çıkması ruhsal gerginlikle ilgili ise söz konusu duygusal ve psikolojik sorunların çözümü için çaba göstermek gerekir.
Elleri ve ayakları etkileyen sedef hastalığına tanı koymak zor olabilir. Pullanma egzamadakine benzeyebilir ve bu bölegelerde derinin doğal olarak kalın olması hastalığın öteki belirtilerini gizleyebilir. Dolayısıyla tanı genellikle, ancak hastalık bedenin başka bir bölümünü tutunca konur.İlaç tedavisinin temelini, hastalıklı deri üstüne yapılan uygulamalar oluşturur. Döküntülerin akut döneminde çinkolu,zayıf steroitli pomatlar ve salisilik asit gibi hafif ilaçlar kullanılır. Hastalıklı bölegelerin üstüne kalın, pullu bir kabuk oluştuğunda, daha güçlü ilaçların sürülmesi gerekir. Bu amaçla, katran ürünleri kullanılır. Hastalığın her alevlenme döneminden sonra derinin bütünüyle temizlenmesi oldukça önemlidir.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat