Sinüzit Nedir ve Sinüzitin Tedavisi Hakkında Bilgi

Sinüzit Nedir ve Sinüzitin Tedavisi Hakkında Bilgi

Pazar, 12 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Sinüzit nedir , Sinüzit nedenleri ve Sinüzit tedavisi hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Kafatasının ön kısmında yer alan boşlukların enfeksiyonu olan sinüzüt, sık görülen bir hastalıktır. Oldukça rahatsızlık verir, ama başarıyla tedavi edilebilir.İçi hava dolu olan sinüsler kafatasının hafif olmasını sağlarlar. Burun ve boğaz ile bağlantılı olan bu boşluklar, o yollardan gelen enfeksiyonlara da açıktır. Sinüzitin iki çeşidi vardır: Akut ve kronik sinüzit. Bunların belirtileri de farklıdır.

Nedenleri

Burun ile sinüsler, nezle ya da grip virüsü gibi etkenlere karşı koymaya yarayan, mukus üreten özel hücrelerle kaplıdır. Virüsler bedene girdiği zaman mukus üretimim hızlanır; burun ve sinüsleri kaplayan mukoza tabakası şişer ve aralarındaki kanallar tıkanır. Oluşan mukus dışarı akmadığından basınç artar ve enfeksyon sinüslere yerleşir. Burunda ve sinüslerde yaşayan bakteriler çoğalır ve sinüsler, sarımsı ya da yeşilimsi iltihapla dolar. Basıncın da etkisiyle sinüzite özgü şikayetleri yaratan, işte bu iltihaptır.
Diş enfeksiyonları, yüz kemiğindeki kırıklar ve silah yaralanmaları sinüzite yol açabilir. Burnun iyi boşalmaması, enfeksiyonla şişen burun eti ve bademcikler, sinüzite zemin hazırlar.

Belirtiler ve Tehlikeleri

Akut sinüzit ağrı yapar; bazen de gözler kızarır ve sinüslerin üstü şişer.Hastada, etkilenmiş olan sinüse göre yeri değişen, şiddetli baş ağrıları görülebilir.Frontal sinüzitte ağrı gözlerin hemen üstüne yerleşir, maksiller sinüzitte ise yanaklarda zonklama biçiminde ağrı duyulur ve baş areket ettirilince ya da eğilince artar. Etkilenen yanda burun tıkanır, az miktarda akıntı görülebilir, koku ve tat alma duyuları azalır. Kronik sinüzitin ayırt edici özellikleri burun akıntısı,hafif ağrı, burun tıkanıklığı, öksürük ve çocuklarda kulak enfeksiyonlarıdır. Genellikle akut bir enfeksiyonu izleyen kronik dönem hafalarca hatta aylarca sürer.
Alın sinüsünün enfeksiyonu, göze de yayılarak gözkapaklarında sişmeye, çift görmeye hatta gözün arkasında apse oluşturarak göz küresinin ileri fırlamasına yol açar.Menenjit ve beyin apsesi oluşabilir. Üstçene sinüzitinde ortakulak iltihabı da sık görülür ve çocuklarda sağırlığa yol açabilir. Enfeksiyon aşağı doğru yayıldığı zaman gırtlak iltihabı ve zatürre ile sonuçlanır.

Tedavi

Ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, sinüzit ile ilgili enfeksiyonların iyi tedavi edilmesi gerekir. İçinde sıvı toplanan boşluk röntgenle saptanır. Burnu kaplayan mukoza zarında polipler oluşabilir.Akut sinüzitin tedavisinde antibiyotikler, burnu açıcı damlalar mentollü buğular ve ağrı kesiciler verilir.
Bazen biriken iltihabı, burnun içine açılan bir delikten boşaltmak gerekir. Polipli hastalarda ameliyat iyi sonuç verir. Sinüzit geçiren çocukların burun etleri ile bademciklerinin alınması en doğrusudur. İltihap boşaltıldıktan sonra sinüslerin tuzlu su ile yıkanmasında fayda vardır.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat