Sivas 4 Eylül Şenlikleri 2011

Sivas 4 Eylül Şenlikleri 2011

Cumartesi, 03 Eylül 2011 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Sivas 4 Eylül Şenlikleri 2011 yılındada devam ediyor ve her yıl devam edecektir…

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı ilimiz olan ve Sivas Kongresi’ne 4 Eylül’de ev sahipliği yapan Sivas’ta, her yıl geleneksel olarak kutlanan 4 Eylül Şenliklileri 2010 yılında da coşku ile kutlanacak. İşte program…

Her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen 4 Eylül Kongresi kutlamaları büyük bir coşkuyla kutlanmaya başladı.

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı ve Türk milletinin kurtuluşunu hazırlayan kararların verildiği 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 92. Yıldönümü etkinlikleri kutlama programı belli oldu.

Tarihsel süreç içerisinde zaman zaman sınır kenti haline gelen, Şairler, ozanlar, âşıklar, kültür ve Tarih şehri olan Sivas, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 108 gün ev sahipliği yaparak Kurtuluş Savaşı’nın kaderine imza atmıştır. Manda ve himayeye karşı çıkan Ulusal Kongre, Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu da hazırlamıştır.

Ülkemiz ve Sivas’ımız için büyük önem taşıyan 4 Eylül kongresi her yıl olduğu gibi bu yılda 3 gün olarak kutlanacak.

Sivas Valiliği tarafından hazırlanan kutlama programı 2 Eylül 2011 tarihinde Selçuk Park’ta Sanat Sokağının açılışı ile başlayacak, 4 Eylül 2011 Cumartesi akşamı Ünlü Sanatçımız Sevgili Zara’nın muhteşem türküleri ve havai fişek gösterisiyle sona erecektir.

Etkinliklerin ilk gününde, kitap fuarı açılışına, atlı okçuluk ve cirit müsabakalarına yer verilecek. Atatürk’ün Sivas’a gelişi temsili olarak canlandırılacak. Selçuk Park içerisinde geleneksel seyirlik oyunlara yer verilecek ve Uluslar arası Halk Oyunları Ekiplerinin gösterilerine ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterilerine yer verilecek.

2 Eylül akşamı TRT tarafından yayınlanan “Nasılsınız” programı Sivas Kongresi Özel Gündemle Sivas’ta seyirciyle buluşacak.

3 Eylül’de Cumhuriyet Üniversitesi’nde Sivas Kongresi ile ilgili bir panel düzenlenecek. Buruciye Medresesi’nde eski Sivas Fotoğrafları sergisi açılacak. İlçeler sergisinin de açılacağı ikinci gün kutlamalarında yine halk oyunları gösterilerine ve geleneksel seyirlik oyunlara yer verilecek. Muazzez Ersoy Konseri olacak.

4 Eylül’de ise ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, Kongre Müzesi’nde pul sergisi açılacak ve ardından Cumhuriyetin Temellerinin atıldığı salonda Sivas Kongresi 90 yıl sonra tekrar canlandırılacak.

Mehteran Takımının konseri ile renklenecek olan kutlamalar kapsamında tören programına yer verilecek ve ardından tören geçişi yapılacak.

Her yıl düzenlenen kutlamalarda birbiriden ünlü sanatçıların katılımıyla Sivas Halkı coşkulu günler geçirmekte, çifte bayram yaşamaktadırlar.

4 Eylül kongresi kutlamaları boyunca sivil toplum örgütleri kendi bünyelerinde stant açarak amaçları doğrultusunda yaptıkları çalışmalardan örnekler sunmaktadırlar.

Bu etkinliğe katılan ilçe ve beldeler ise yetiştirdikleri ürünlerini ve kendilerini tanıtma fırsatı bulmaktadır.

Ramazan ayı boyunca Sivas Belediyesinin de her akşam iftar sonrası ramazan şenlikleri düzenleyerek müzik, şiir ve meddah gösterileriyle de Sivas Halkını mutlu etmiş biraz da olsa günün stres ve yorgunluğunu atmalarına vesile olmuştur.

Birlik, beraberlik ve dayanışmanın, hoşgörünün sergilendiği etkiliklerde kültürel tanıtımlar ağırlık kazanmaktadır.

En azından yeni yetişen nesillere geçmişimizden, gelenek ve göreneklerimizden, tarihimizden ve kültürümüzden örnekler verilerek nesilden nesile tanıtımı sağlanmaktadır.

Bir birine yabancılasan ve bireyselleşen toplumumuzda nesillerin kaynaşması ve tanıtılması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Her gününüzün bayram havasında geçmesi dileğiyle.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat