Takvim Çeşitleri Nelerdir

Takvim Çeşitleri Nelerdir

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.

Öğrencilerimizin çoğu biliyorlardır takvim çeşitleri ve takvim çeşitlerinin anlamları..Ama bazı insanlar kaç çeşit takvim var ve takvim hakkında pek fazla bilgiye sahip değil . Takvim Çeşitleri Nelerdir hakkında tüm detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Takvim zamanı günlere, aylara ve yıllara ayırmaya yarayan bir metottur. Geçmiş zamanlarda insanlar zamanı ölçebilmek için güneşi ve ayı zaman ölçme aracı olarak kullanılırlardır. Güneşi zaman ölçme aracı olarak kullananlar dünyanın güneşin çevreisnde 1 dönüşünü esas aldılar. Yani 365 gün 6 saat olarak hesaplanıldı. Bu şekilde meydana getirilen takvimlere güneş takvimi ismi verilir.

Ay’ı zaman ölçme aracı olarak kullanan kişiler aynı dünya çevresinde 12 dönmesini esas aldılar. Buda 12 x 29.5 =354′dir. Bu şekilde meydana getirilen takvimlere ay takvimi ismi verilir. İlk güneş takvimini mısırlılar, ilk ay takvimini ise sümerler yapmıştır.

Her toplum takvim yaparken kendileri için en değerli ve önemli olarak gördükleri bir günü başlangıç tarihi olarak kabul ederler. Örnek verecek olursak Müslüman toplum hicret yılını, hıristiyanlar ise Hz. İsa’nın doğduğu günü başlangıç olarak kabul ederler.

Türklerin Kullandıkları Takvimler

Türkler tarih boyunca 5 tane takvim kullandılar. Bunlar 12 hayvanlı Türk takvimi, celali takvi, hicri takvim, rumi takvim ve miladi takvimdir.

12 Hayvanlı Türk Takvimi : Bu takvim Türk toplumunun kullandığı en eski takvimdir. Bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır. 12 Hayvanlı takvimde her sene bir hayvan ismiyle anılır.

Celali Takvim :Celalı takvim büyük selçuklular tarafından hazırlandı. Melihşahın hazırlattığı takvimde güneş yılı esas alınır.

Hicri Takvim : Hicri takvimde ay yılı esas alınır. Başlangıcı Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti olan 622 yılı esas alınır.

Rumi Takvim : Rumi takvimde güneş yılı esas alınır. Osmanlının resmi ve mali işlerde kullanmak için 19.yüzyılın başında yürürlüğe giren bir takvimdir.

Miladi Takvim : Miladi takvimde güneş yılı esas alındı. 1926 senesinden bu güne kullanılan bir takvimdir. Temeli Mısırlılara dayanır.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat