Telefonu Kim Buldu ve Telefonun İcadı

Telefonu Kim Buldu ve Telefonun İcadı

Perşembe, 16 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Telefonun icatı:
İskoçyalı bir mucit olan Alexander Graham Bell icat etti. Graham bell sağırların sessiz olmasını ortadan kaldırmak için çalışmaktaydı. Bunu yapmayı başaramadı ancak telefonla birbirinden binlerce kilometre uzakta bulunan insanların birbirlerini duymasını sağladı.

Telefonu icat eden graham bell’in annesi sağardı. Dedesi ve babası bütün yaşamlarını işitme engeli olan insanlara adamışlardı. Babası sağarların duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını aradı.

Ünü kısa bir süre içinde yayılan graham bell, oxford üniversitesine konuk öğretmen olarak çağarıldı. İngilterede bulduğu alman hermann von helmholz isimli bilginin işitme fizyolojisi isimli kitabını okdu. Müzik sesinin tel aracılığıyla aktarılabileceği düşüncesi üstüne yoğunlaşt. Bu esnada başka bir bilim adamı bu konularda çalışma başlattı. Elisha gray bunlardan birisiydi.

İngiltereden geri dönen bell, boston üniversitesi insan sesi fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişti. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Bell’e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson’u yardıma çağırdı:

Bell telefonla konuşurken, 1876
“Bay Watson, çabuk buraya gelin. Sizi istiyorum.”
Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 132 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Bell’in sesini “telefon”dan duydu. ABD’nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı. Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesi’nden Mabel ile bir yıl sonra evlendi.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat