Turizm Çeşitleri

Turizm Çeşitleri

Cuma, 09 Mart 2012 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Turizm, Turizm Çeşitleri, Turizm Çeşitleri Çeşit, Turizm Türleri, Turizmler, İnanç Turizmi Nedir, İnanç Turizmi,
İnsanların sağlıklarına kavuşabilmek, tedavi olmak ve doğanın şifa verici özelliklerinden yararlanmak amacıyla yaptıkları turizm çeşididir. Sağlık turizmi ile turizm mevsimsel olmaktan çıkıp yılın 12 ayına yaymak mümkündür. Ortalama kalış süreleri diğer turizm çeşitlerine göre daha uzundur.
Sağlık Turizminin Çeşitleri
1-)Termalizm: Doğal şifalı su kaynakları ile uygulanan tedavi şeklidir. Şifalı su kaynaklarının tedavide kullanılması amacı ile kurulmuş kapalı tesislere KAPLICA denir.
Kaplıca toprak altından çıkar ve banyo yapmak için üstü açık tesisler halinde bulunan şifalı su kaynaklarına da ILICA denir. Su içinde bulunan mineral element organik ve inorganik maddeler pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Kaplıcalar genel olarak aşağıdaki hastalıklara iyi gelmektedir:
• Romatizmal hastalıklar
• Solunum yolu hastalıkları
• Deri hastalıkları
• Kemik ve kireçlenme hastalıkları
• Sinir sistemi rahatsızlıkları
• Bedensel yorgunluk
• Sindirim sistemi rahatsızlıkları
• Dolaşım bozuklukları ve kalp rahatsızlıkları
Kaplıcalarda tedavinin başarılı olması için en az 21 günlük kürlü (seans) önerilmektedir. Ülkemizde 1500’e yakın şifalı su vardır. Şifalı suların zenginliği bakımından ülkemiz ilk 7 ülke arasındadır.
Önemli Kaplıcalarımız:
Afyon-Sandıklı, Balıkesir-Gönen, Bursa-Oylat, Yalova-Termal ve Armutlu, İzmir-Balçova, Sivas-Karga, Denizli,Pamukkale.
2-)Klimatizm: Açık hava ve bol oksijenli temiz havanın yaygın olduğu dağ ortamında uygulanan tedavi şeklidir. Ülkemizde klimatizm için en önemli yerler:
Bolu-Köroğlu, Bursa-Uludağ, Erzurum-Palandöken, Rize-Kaçkar, Kayseri-Erciyes, Balıkesir-Kazdağı (Türkiye’de rutubetin en düşük olduğu yerdir. Havadaki oksijen oranı açısından İsviçre Alplerinden sonra 2.sıradadır), Kars-Sarıkamış.
3-)Üvalizm: Meyve sebze ve diğer bitkilerin kür sistemiyle tedavide kullanılmasıdır.
Doğayı tanıma ve mağaraları görme amacıyla mağara turizmi yapıldığı gibi sağlık amacıyla da mağaralar kullanılmaktadır. Burdur-İnsuyu, Alanya-Damlataş.
SPA (Salus Per Aquam):Su ile gelen iyilik anlamındadır. Termal ya da deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakım ve tedavileridir. Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumanın ve metabolizmayı güçlendirmenin en gözde yoludur. Aroma terapi (bitkisel tedavi) sığtaş terapisi, masaj, hamam, sauna, yosun tedavisi ve deniz suyu tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. SPA sayısı bakımından Türkiye 4.sıradadır.
Çamur Banyoları: Bazı merkezlerdeki çamur içindeki minerallerin romatizma, siyatik, varis, kireçlenme, cilt hastalıkları, yorgunluk, kramp ve sinirsel gerginlikleri yok etmektedir. Bu merkezler sağlık turizmi amaçlı kullanılmaktadır. Muğla-Dalda, Antalya-Kaş, Muğla-Köyceiz.
KONGRE TURİZMİ
Uluslar arası nitelikteki kuruluşların belirli zamanlarda çeşitli konularda düzenledikleri kongre, seminer, konferans vb. faaliyetleri konuşmacı ya da izleyici olarak katılanların oluşturdukları turizm hareketidir. Turizmde deniz, kum, güneş ışığından alternatif yaratmak için kongre turizmi oldukça elverişlidir.
1996’da İstanbul’da yapılan Habitat Kongresi’ne 17.000 kişi katılmıştır. 2003’de dünyada 100.000.000 kişi kongre amacıyla seyahat etmiş 200 milyon dolarlık turizm geliri ortaya çıkmıştır. Dünya turizm hareketinin %14 ünü kongre turizmi oluşturmaktadır. Kongrelere ev sahipliği yapan şehirlerin gelirleri önemli ölçüde artmaktadır. Genelde kongreler kış aylarında düzenlendiği için sezon dışı gelir getiren bir niteliğe de sahiptir. Kongre amaçlı gelen turistler tatil amaçlı turistlere göre daha çok harcama yapmaktadır. Kongre şehrin tanınmasını sağlar. Türkiye kongre turizminde dünya sıralamasında 25. sırada yer almaktadır. Kongre turizminde ülkemizde en önemli şehir İstanbul’dur. İstanbul’daki Lütfi Kırdar Uluslar Arası Kongre Merkezi ve büyük otellerin toplantı salonları ile Avrupa’da kongre sayısı sıralamasında 18.delege sayısında 10.dur. Antalya’daki Cam Pramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi ile Expo Center diğer önemli kongre merkezlerimizdendir. 2001’de ülkemizde 35 kongre yapılmış 50.000 delege katılmış ve 75 milyon dolar elde edilmiştir.
INCENTIVE TURİZM
Şirket elemanlarını ödüllendirmek ve motive etmek için düzenlenen eğlence ağırlıklı gezilerdir. Başarılı çalışanların yanı sıra şirket bayileri için de düzenlenir. Şirketler incentive turizm için yıllık bütçelerinden fon ayırırlar. Bu fon vergiden düşülebilir. İncentive turizm yardımıyla satışlar arttırılır ve elde edilen gelir tüm masrafları karşılar. Yüksek harcamalı bir turizm çeşididir. Turizmi kış aylarına da yayar. Kış aylarında otellerin daha düşük fiyat vermesi incentive turizm maliyetini düşürür. Yurt içinde düzenlenecek incentive turların maliyeti düşüktür ancak etkisi yurt dışı turlar kadar yüksek değildir. Destinasyon seçilirken şirketin bütçesi katılacak insanların ne tür yerlerden hoşlandığı oteller, altyapı göz önüne alınır. S.A tarafından destinasyona varıştan başlayarak program tüm ayrıntıları ile hazırlanır.
Tur programı içinde;
• Otel rezervasyonları
• Ulaşım organizasyonları
• Her türlü banket (coktail, hoş geldiniz yemeği, gala yemeği…)
• Çevre gezileri
• Fotograf ve video çekimleri yer alır.
İncentive turizmi diğer turizm çeşitlerinden en büyük fark incentive programının farklı olmasıdır.
YAT TURİZMİ
Yat:Ticaret amacı gütmeyen turizm amaçlı kullanılan teknelerde kişilerin kendilerine ait veya kiraladıkları yatlarda konaklama, yeme içme vb. ihtiyaçlarını karşılayarak seyahat etmelerine yat turizmi denir. Yat turizmi sahillerde betonlaşmayı önler doğal özellikleri bozmadan yatak kapasitesini arttırır. Onarım, bakım, limanlarda barınma ve limanlarda yapılan alışverişlerle döviz girdisi sağlar. Yat turizmine katılan insanlar gelir düzeyi yüksek insanlardır. Bu nedenle turizm geliri de fazla olur. Kruvaziyerde (büyük yolcu gemileri) farklı olarak küçük koylarda temizleme ve bunları keşfetme imkanı sunar. Marinalar altyapı hizmetleri inşaat sanayi ve idari hizmetlerde geniş istihdama yol açmaktadır.
Ülkemizde En Önemli Marinalar Şunlardır:Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Antalya, İzmir, Datça, Marmaris, Göcek, Kemer, Kaş, Fethiye ve Kalkan.
Gulet Türkiye’ye özgü deniz aracıdır. Balıkçılık ve ulaşım aracı olarak kullanılır. İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Karadeniz’de giren çıkan yatlar işlemlerini giriş yaptıkları limanlarda yaptırmak zorundadır.
Yatlar; mürettebatlı, mürettebatsız ve hotila yatçılık olarak kiralanır. Mürettebatsız kiralanmasıyla çevrenin konusunda bilgilendirilmelidirler.
SPOR TURİZMİ
İnsanların sportif faaliyetlere katılmak ya da izlemek amacı ile yaptıkları seyahatlerdir. Dünya turizm gelirinin %32 si spor turizminden kaynaklanmaktadır. Sportif etkinliklere katılmak ya da izlemek için çok kişi tatile çıkmakta ve bu kişiler gittikleri ülkelerin turizm gelirlerini arttırmaktadır. Spor turizmi 12 aya yayılabilir. Böylece ölü sezonda atıl (boş) kalmıyor doluluk oranlarını arttırabiliyorlar.
İNANÇ TURİZMİ
Çeşitli dinlere mensup kişiler tarafından kutsal yerlerin ziyaret edilmesi, ibadetlerin yerine getirilmesi amacıyla yapılan gezilerdir.Anadolu farklı dillerin uğrak yerleri farklı inançlara sahip insanların birlikte yaşadıkları topraklar olarak dünyanın en ilginç coğrafyası yer alır.Çok sayıda tapınak, sinegop, kilise, cami gibi kutsal mekanlar Anadolu’da yer almaktadır.Urfa 3 büyük din içinde kutsal bir kenttir. Hz.İbrahim, Eyüp, Şühayip peygamberlerin yaşadığı yerdir.
Yahudiler sürgün döneminde Anadolu’nun pek çok kentinde yaşamıştır. Foça, Ergaman, Milet, Salihli, Aydın, Hatay, İstanbul gibi…
Hataydaki Aziz Petrus (st.Pierre) kilisesi dünyanın ilk kilisesi kabul edilmektedir. İsa’ya inananlar ilk kez burada hristiyan adını almıştır. 1963’de Hac yeri ilan edilmiştir. İsa’nın annesi Meryem hayatının son yıllarını İzmir Efes’te geçirmiştir. Antalya Demre’deki Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’de kutsal yer olarak kabul edilmektedir. İstanbul Dünya’nın 4. büyük Ortodoks patrik merkezidir. Nevşehir’deki yer altı şehirleri, peri bacalarına oyulmuş kiliseler İsa’ya inananlara yapılan zulümden kaçan ilk hristiyanlara aitti. Trabzon’daki Sümela manastırı dünyanın en dik yamacına yapılmış manastırdır.İncil’de adı geçen 7 kilise Anadolu’dadır. Efes, İzmir, Alaşehir, Denizli, Akhisar, Belgama, Sardestir.
Spor Turizmi, Spor Turizmi Nedir, Sağlık Turizmi, Sağlık Turizmi Nedir, Yat Turizmi,Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat