Yeniçeri Ocağı Nedir ve Yeniçeri Ocağı Hakkında Bilgi

Yeniçeri Ocağı Nedir ve Yeniçeri Ocağı Hakkında Bilgi

Cuma, 17 Eylül 2010 tarihinde admin tarafından yazıldı.


Yeniçeri Ocağı nedir ve Yeniçeri Ocağı hakkında tüm detaylı bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.Yeniçeri Ocağı;
Yeniçeri Hıristiyan çocuklarından devşirme yönetmiyle yetiştirilen askerlerdir. 1. Muratın veziri olan Çandarlı Hayrettin paşanın yardımıyla kurulmuş olan bu sistemde devlet kendi hıristiyan tebasından ve bazen ellerine geçen savaç esirlerinden bazı çocuklara el koyardı. Acemi oğlanı ismi verilen çocuklar öncelikle Türk köy ailesinin yanına verilirdi. O ailenin yanında Dil öğrenir, islam dininin Türk örf ve adetlerine göre yetiştirilirdi. Devşirildikten sonra sünnet edilip bir müslüman adı verilirdi. Daha sonra acemi oğlanların kışlalarında, askeri terbiye verilmeye başlanıyordu. Emekli olana kadar evlenmeleri ve şehirde ikamet etmeleri kesinlikle yasak olurdu. Kışlada yaşarlardı.

Hıristiyan çocukların Müslüman ve Türk olup, hıristiyanlara karşı savaşmaları avrupalı halkı çok meşkul etmiştir. Çeri Türkçede asker anlamına geliyor. Yeniçeri yeni asker anlamı taşıyor. Yeniçeri ocağı kapıkulu ocaklarının en önemlisidir. Yeniçeri ocağı iç örğütlenme açısından cemaat ortaları, sekbanlar ve ağa bölükleri olarak 3 kısma ayrılır.

Cemaat Ortaları ; Yeniçeri ocağının ilk kurulan bölümüdür. Önce her yüz asker bir orta oluşturmaktadır. Başlarında yayabaşı ismi verilen komutanlar yer alır. Ortalardaki asker sayısı 17-18 yüzyıllarda artış göstermil olsada toplam orta sayısı 101 olarak kaldı. Her ortanın bir bayrağı vardır ve ortaların bazıları görevlerine göre deveci, katrancı, zemberekçi gibi isimler alır. Ortalar diğer ağa ve sekbanlara göre imtiyazlıydı. Önemli kalelere muhafız olarak ortalar giderdi.

Sekban Bölükleri ; Fatih Sultan Mehmed’in 1451 senesinde karaman seferi esnasında yeniçerilerin emirlerine karşı çıkmasının üstüne kendisine bağlı olan askerlerden meydana gelen birliktir. Bir tane atlı, 34 tane yaya olmak üzere toplam 35 ortadan oluşur. Sekbanlar zaman sonra tek bir orta sayıldı ve yeniçeri ocağını 65. ortası olarak görüldü. 33. Orasına avci, başlarındaysa sekbanbaşı vardı. Piyade ve süvarı sekbanlar padişahın ynaında ava giderlerdi.

Ağa Bölükleri: 2. Bayazidin tahta çıktığı sırada sekbanların ayaklanması sonucunda kuruldu. Padişaha bağlı olan ağa bölükleri 61 kişiden oluşuyordu. Kanuni döneminde başlayıp padişahlarda birinci ağa bölüğünün bir askeri olarak görülürdü.

İlk başta yeniçeriler 1000 kişiden oluştu. Kanuni döneminde 12 bi, 3. Mehmet döneminde 45 bin kişiye ulaştı. 17. Yüzyılın ortalarında ise tasarruf amacıyla sayıları yarı yarıya azaltıldı.18. Yüzyılın başında 70 bin kişi, ortalarında ise 80 bin kişiye çıktı.3 Selim döneminde 110 bin, 2. Mahmud döneminde 140 bin kişiye sayıları ulaştı.

Yeniçerilerin kurulması ve düzenlenmesi Kanuni sultan süleyman zamanında tamamlandı ve ortaların sayısı 196 olarak sınırlandırıldı. Yeniçeriler diğer kapıkulu askerleri gibi sürekli görev yapar ve ülkede aylık alırdı. Üç ayda bir ulufe adı verilen aylıklar haricinden her padişahın tahta çıktığı zaman cülus bahşişi ismi ile yeniçerilere para verilmesi bir gelenek haline gelmişti. Yeniçerilerin büyük bir kısmı istanbulda bulunuyordu. Etmeydanı ve şehzadebaşı kışlalarında yaşıyorlardı. Bazıları ise sınır boylarında yer alan kalelerde görev yapıyorlardı.

Yeniçeri ocağının en büyük komutanı yeniçeri ağasıydı. Bir padişahın tahta geçebilmesi için yeniçeri ağalarının onlara olan sadakatinin bağlı olduğundan dolayı padişah genelde bunları en güvendiği kişilerden seçerdi. Padişah sefere çıkmazsa yeniçerilerde sefere çıkmazlardı.Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 Yasamvemoda.Com Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı

Reklamı Kapat

Reklamı Kapat